Okiem Blondynki 7/2020

I zapadła cisza. Powyborcza oczywiście. W słubickiej gminie na Rafała Trzaskowskiego głosowało 69% wyborców, a na Andrzeja Dudę 31%. Jeśli chodzi o cały powiat było to odpowiednio 61,4% dla kandydsta Koalicji Obywatelskiej i 38,6% dla kandydata PiS.

Wracamy do codzienności politycznej, czy nam się ona podoba, czy nie. Pomimo napływających nadal protestów wyborczych, zaprzysiężenie nowego starego prezydenta zaplanowano na 6. sierpnia i nie wydaje się, aby w tej materii cokolwiek miało się zmienić. Kto myśli o zmianie, musi poczekać do najbliższych wyborów parlamentarnych, które, zgodnie z planem, odbędą się w 2023 roku. A tymczasem Panie i Panowie, róbmy swoje, jak mawiał klasyk.

W tym samym roku, po zmianie kadencyjności z 4 na 5 lat, wybierzemy nowych (lub tych samych) radnych. Póki co dowiedzieliśmy się o zmianie na stanowisku wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Ze stanowiska odwołany został opozycyjny rady Piotr Gołdyn, który stanowczo nie zgadzał się z planami dotyczącymi prywatnej działki przy ulicy Folwarcznej. Przypomnijmy, że inwestor nabył teren jako sportowo-rekreacyjny, a po zakupie stara się o możliwość wybudowania w tym miejscu marketu budowlanego. Szeroko komentuje tę sprawę na stronie 3. Adrian Mermer, aktywnie angażujący się od lat w sprawy zagospodarowania przestrzeni publicznej w mieście. Jaki jest jego główny zarzut? Ano taki, że radni nie dają dość do głosu mieszkańcom, nie słuchają i nie chcą przeprowadzić debaty społecznej w tej ważnej sprawie. Czy jest możliwe znalezienie kompromisu w tej sprawie? W tej chwili nie wiadomo.

Wiadomo za to, co dalej z wałami przeciwpowodziowymi. prace Wstrzymane z powodu upadłości poprzedniego wykonawcy zostaną wkrótce wznowione. 25 lipca Wody Polskie podpisały nową umowę opiewającą na 125 mln złotych z firmą Budimex, która ma zakończyć przebudowę do końca 2022 roku. Zakres prac nie zmienił się. Wykonawca zbuduje nowy wał okrężny i wzmocni istniejące wały Odry, odbudowane zostaną Czarny Kanał i Racza Struga, tak jak przewidywał pierwotny projekt. Jeszcze trochę i będzie dużo bezpieczniej niż w tej chwili. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od powodzi w 1997 roku.

Bezpieczniej będzie także u zbiegu ulic Mieszka I, Jagiełły i Konstytucji 3 Maja. Niebezpieczne skrzyżowanie, na którym wielokrotnie dochodziło do kolizji, zostanie przebudowane jeszcze przed końcem roku. Oby więcej razy radni chcieli słuchać głosu mieszkańców i reagowali w tak szybki i skuteczny sposób.