Okiem Blondynki 5/2020

To już pewne. Pomimo znoszenia niektórych pandemicznych obostrzeń, szkoły pozostaną zamknięte aż do wakacji. Dzieci i młodzież nadal będą uczyć się w systemie zdalnym, który daleki jest od doskonałości. Dobrze przynajmniej, że część najbardziej potrzebujących uczniów może liczyć na wsparcie w postaci nowych laptopów, które docierają do szkół powiatowych każdego szczebla. Co prawda miesiąc przed wakacjami, to trochę późno, ale ze sprzętu uczniowie będą mogli skorzystać także w późniejszym czasie.

Niestety nie wszyscy… Wieść o tragicznym wypadku, w którym 18 maja pod Górzycą zginęło trzech nastolatków bardzo poruszyła mieszkańców powiatu. Pojawiło się wiele pytań dlaczego tak się stało, kto pozwolił, skąd mieli auto, gdzie byli rodzice. Analizowanie przyczyn i szukanie winnych życia młodzieńcom nie wróci. Każdy z nas ma za sobą (lub przed sobą) szaleństwa i błędy młodości, może (i oby) nie tak dramatyczne w skutkach. Nadchodzi czas letniego odpoczynku, który zazwyczaj nie jest wolny od takich smutnych zdarzeń z udziałem młodzieży. Możemy jedynie przestrzegać i prosić o zabawę z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Rozsądek przydałby się także rządzącym na najwyższych szczeblach władzy. Zaplanowane według kalendarza wyborczego na 10 maja święto demokracji – wybory prezydenckie – nie miało szansy się odbyć. W atmosferze szarpaniny, zamieszania, totalnego chaosu Polacy do końca nie wiedzieli, czy wybory będą, czy nie będzie, czy tradycyjne, a może korespondencyjne, a może internetowe, telefoniczne, czy dane będą przekazane poczcie, a może nie, czy będzie kara więzienia za nieoddanie karty, a może nie… Ludzie! Rozumiem doskonale i Państwo też rozumieją, że sytuacja nie jest normalna i trzeba szukać nowych rozwiązań. Tylko czy naprawdę musi temu towarzyszyć aż taki bałagan?

Większość z nas ma dość chaosu jaki zafundowała nam pandemia i związane z nią zmiany. Nie ma nikogo, kto by jej nie odczuł na własnej skórze – czy to dzieci przedszkolne, uczniowie, przedsiębiorcy, pracownicy, emeryci. Wszyscy. I wszystkich nas trapi niepewność jutra albo zdrowie własne i bliskich. W naszym regionie jest bardzo dobrze jeśli chodzi o ilość zachorowań. Większym problemem jest zamknięta granica i zamarła gospodarka.

Prognozy ekonomiczne niestety nie są budujące. Wiadomo już na pewno, że kryzys nas nie ominie. Możemy tylko mieć nadzieję, że w przyszłym roku rzeczywiście sytuacja wróci do normy, a póki co wspierajmy lokalne biznesy, małych przedsiębiorców, którzy dają pracę nam i naszym sąsiadom, pomagajmy sobie nawzajem. Wiem, że to umiemy.