Okiem Blondynki 2/2020

Ferie, ferie i po feriach… Zimy nie było, nie ma i już najpewniej nie będzie, skoro kilka dni temu zanotowano w Słubicach rekordową temperaturę powyżej 17 stopni Celsjusza. W połowie lutego! Cieszą się wszyscy, że opłaty za ogrzewanie nie będą w tym sezonie bardzo dotkliwe, ale przyroda wariuje. Pąki na krzewie magnolii o tej porze roku to dość niespotykany widok, ale być może trzeba się już do niego przyzwyczaić? Na ile jesteśmy w stanie zatrzymać zmiany zachodzące w przyrodzie, które sami wywołaliśmy? Na ile można ten rozpędzony mechanizm wyhamować?

Sprawy natury dotyczą całej ludzkości, nie tylko mieszkańców Słubic. Macie poczucie, że Wasz pływ na nie jest niewielki? Może większy mieliby mieszkańcy na lokalnym podwórku. Niebawem będzie okazja się o tym przekonać. Stowarzyszenie „Kontrapunkt” postanowiło zbierać podpisy pod petycją apelującą do władz miasta o pozostawienie bez zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o dużą działkę przy ulicy Folwarcznej, która z obecnego przeznaczenia sportowo – rekreacyjnego miałaby stać się miejscem handlowym. Szerzej na ten temat na sąsiedniej stronie. Petycja jest dostępna w internecie, a o złożenie podpisu śmiało możecie pytać Adriana Mermera, który wie wszystko o tej sprawie.

Mieszkańców nękają też problemy innej wagi, zupełnie przyziemne. Dostajemy sygnały o krążącym w mieście złodziejaszku, przez którego wiele osób już miało kłopoty, straciło telefon, portfel czy inne ważne lub cenne przedmioty. Jak słyszeliśmy, policja wydaje się być bezradna, a złodziej czuje się coraz bardziej bezkarny. Jeśli chcielibyście się podzielić z nami informacjami w tej sprawie, nie wahajcie się napisać na redakcja@pograniczelubuskie.pl albo zadzwonić pod 662 806 525. Chętnie porozmawiamy i przyjrzymy się, jak sytuacja rzeczywiście wygląda.

Mamy za to nowe informacje o wałach przeciwpowodziowych. Jak wiadomo pierwotny wykonawca Energopol Szczecin stracił kontrakt. Część robót wykonano, ale od dawna prace zamarły, a na wałach pozostały jedynie siatkowe ogrodzenia. Jest szansa, że wkrótce to się zmieni. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu 12 lutego ogłosił nowy przetarg na budowę wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowę kanału Czarny Kanał i Racza Struga. Firmy mają czas na składanie ofert do końca marca, a wyłoniony wykonawca będzie miał 800 dni na wykonanie prac. Czyli jest szansa, że za 2,5 – 3 lata doczekamy się wyremontowanych wałów. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.