KRZESZYCE Wakacje z biblioteką

KRZESZYCE Wakacje z biblioteką

Jak co roku krzeszycka biblioteka zaprosiła wszystkie chętne, kreatywne dzieci na letnie zajęcia Część wakacyjnych dni najmłodsi spędzili na warsztatach Podczas zajęć towarzyszyła im jak zwykle przyjaciółka – książka.

Dzieci wspólnie przeżywały przygody małej reporterki Neli. Szczególnie do gustu przypadła historia o tym, jak jeden dzień można mieć słonia. Nela to najmłodsza reporterka świata. Dziewczynka w wieku ośmiu lat wydała książkę “10 niesamowitych przygód Neli”, w której opisuje swoje przygody podróżnicze. Autorka odwiedziła wiele krajów świata – m.in. Etiopię, Zanzibar, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Peru oraz Chile. Prowadzi w TVP program „Nela Mała Reporterka”, prezentując swoim rówieśnikom ciekawostki z całego świata. Jej idolem jest Steve Irwin – podróżnik, przyrodnik i prezenter programów podróżniczych.

Powitanie wakacji rozpoczęło się wspólną zabawą we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury na placu ,,Inki” w Krzeszycach. W bibliotece natomiast dzieci spotykały się codziennie od 9 do 15 lipca. Podczas warsztatów połączonych z zabawą uczestnicy wykonali pamiątki z wakacji w postaci filcowych magnesów, tęczy i fal 3D. Z butelek PET i innych odpadów powstały dekoracje, które jako kolorowe owady zdobią kącik dla dzieci biblioteki.

W plenerze, dzięki pracy dzieci, powstał krajobraz przestrzenny malowany na folii farbami akrylowymi. Sprawiło to najmłodszym wiele radości.

Najwięcej zainteresowania wzbudziły kartonowe gogle VR, które dzieci z pomocą bibliotekarek same zmontowały. Późniejsze zastosowanie ich w praktyce też wywołało nie mniej emocji. Kolejną atrakcją były zabawy z kodowania bez użycia komputera, z użyciem piankowej planszy, kolorowych piłek oraz kartonowych wyznaczników.

Towarzyszyły nam też zabawy w plenerze z chustą Klanza, o którą najmłodsi zawsze dopytują. Na zakończenie wakacyjnych zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki , po czym wybrali się razem na lody.

Dzieciom potrzebna jest integracja i dzielenie się zainteresowaniami. Dlatego biblioteka w Krzeszycach wychodzi im naprzeciw i dzięki organizacji różnego typu warsztatów pozwala się realizować kreatywnie, a równocześnie organizuje czas wolny tym dzieciom, które nie wyjechały na wakacje i wspólnie z nami chcą spędzać wolny czas – mówi Dorota Gawrońska z krzeszyckiej biblioteki, organizatorka zajęć dla najmłodszych.