Wojenna historia w klubie książki w Kołczynie

Wojenna historia w klubie książki w Kołczynie

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Kołczynie poświęcone było książce Witolda Szabłowskiego pt. „ Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”.

– “Sprawiedliwych Zdrajców” czyta się ze łzami i smutkiem w oczach. Piękna, wzruszająca i wstrząsająca opowieść o Polakach, Ukraińcach, zwyrodnialcach i bohaterach. O życiu i o śmierci. Autor dokonał niemal niemożliwego. Stworzył wspaniały reportaż, którego bohaterami są ludzie. Z krwi i kości. I ta polska krew i polskie kości śnią się po nocach – mówią uczestniczki spotkania z 16 maja.

Według członkiń klubu, dzięki Szabłowskiemu ofiary zyskują nazwiska i twarze. Czytelnik poznaje też bohaterów, Ukraińców przez lata nieznanych, którzy życiem swoim i swoich rodzin ryzykowali by ratować Polaków Przed swoimi. Bo to przede wszystkim książka o nich.

– Przepiękna jest opowieść o życiu Ołeksandy Wasiejko, która modli się za naszych po polsku. Głaszcze ziemię pod którą leżą, rozmawia z nimi. I historia pani Hani, którą ukraińska rodzina uratowała od masakry i wychowała wspaniale. Wszystkie historie opowiedziane w tej książce są warte przeczytania. A dobrzy ludzie pojawiający się na jej kartach godni wspomnienia. Ocaleni od zapomnienia. Nigdy więcej wojny. Książkę naprawdę trzeba przeczytać – dodają wzruszone panie.