Święto bibliotek w Krzeszycach

Święto bibliotek w Krzeszycach

W krzeszyckiej bibliotece stało się tradycją, że Tydzień Bibliotek zazwyczaj trwa nieco ponad miesiąc. Tym razem też tak się stało

Uroczysty dzień bibliotekarza swoimi humorystycznymi wierszami, które zawsze wprawiają słuchacza w pogodny nastrój, uświetniła poetka Janina Jurgowiak z Gorzowa Wlkp.

Bibloteka gościła autora książek młodzieżowych Arkadiusza Niemirskiego, znanego kontynuatora serii o Panu Samochodzik. Opowieść o swojej twórczości i życiu prywatnym wzbogacił prezentacją multimedialną, co okazało się bardziej przystępne w odbiorze dla młodzieży.

Warsztaty z kaligrafii dla dzieci pod kierunkiem malarki Urszuli Kołodziejczak na stałe wpisały się do programu Tygodnia Bibliotek. Podczas warsztatów trzeba wykazać się umiejętnościami plastycznymi i technicznymi.

Dobroczynne właściwości aloesu i jego zastosowanie w różnych dziedzinach zainteresowały szczególnie panie, które praktycznie i teoretycznie skorzystały z warsztatów. Aloes jako panaceum ma szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetologii, a także w przemyśle spożywczym.

Kolejne spotkanie autorskie oraz warsztaty poprowadził zaprzyjaźniony z naszą biblioteką Zbigniew Masternak, autor powieści młodzieżowych oraz regionalista i pasjonat „piłki błotnej”. Tym razem wyzwaniem, z jakim musiała się zmierzyć młodzież z naszej szkoły, było stworzenie komiksu. Tematyka miała nawiązywać do historii Krzeszyc.

Podczas trwania święta bibliotek, nie mogło zabraknąć spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki. Spotkaniu z naszymi klubowiczami towarzyszyła lektura ,,Sekretne życie drzew”, której treść wzbudziła wiele emocji. Opisuje ona sporo nowych faktów z życia drzew i przedstawia je w zupełnie innym świetle. Książka być może nie każdemu przypadnie do gustu, ale jest pozycją godną polecenia. Z najmłodszymi natomiast omawialiśmy książeczkę ,,Królik i Chopin”, w której zostały poruszone ważne tematy więzów rodzinnych i przemijania, przekazywania wiedzy następnym pokoleniom na przykładzie rodziny króliczej.

Cykliczne zajęcia dla dzieci ,,Kodowanie na dywanie”, pozwalają maluchom wyrazić wiele ekspresji ale i też zmuszają do wysiłku umysłowego. Dzieci lubią rywalizację i chętnie biorą udział w zajęciach.