Okiem Blondynki 06/2019

Słubicki pomysł znalazł naśladowców. Utworzona w marcu przy staroście Rada Kobiet będzie wkrótce miała swój wojewódzki odpowiednik. Trwa nabór kandydatek, które można zgłaszać do 10 lipca.

Formularz znajdujący się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego, trzeba uzupełnić o co najmniej dwie rekomendacje wystawione przez instytucje, organizacje, firmy lub osoby prywatne poświadczające zaangażowanie kandydatki w działania na rzecz mieszkańców. Urzędnicy zachęcają zwłaszcza panie z małych miejscowości. Rada ma być społecznym organem doradczo-konsultacyjnym i inicjatywnym, działającym przy marszałku na rzecz kobiet z całego województwa.

Czy na rzecz mieszkańców działają zawsze demokratycznie wybranie władze? Część mieszkańców Ośna z pewnością nie odpowie twierdząco na to pytanie. Rodziców uczniów klas IV i V miejscowej szkoły podstawowej zirytowała informacja o połączeniu klas. Tym bardziej, że, jak twierdzą, zostali postawieni przed faktem dokonanym. Na spotkaniu z burmistrzem Stanisławem Kozłowskim sala była wypełniona po brzegi, a w wypowiedziach obu stron nie brakowało emocji. Więcej na ten temat w artykule obok.

Pytań o działania władz oraz emocji nie brakuje także w temacie budowy stacji paliw w miejscu dawnego przedszkola Pinokio przy ulicy 1 Maja. Skomplikowane losy tego terenu opisujemy szerzej w naszym tekście obok. Plany inwestora budzą kontrowersje wśród mieszkańców, choć działania są podejmowane w granicach przepisów prawa. Mamy sygnały, że w gronie przeciwników znaleźli się i tacy, którzy myślą o zorganizowaniu referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej, jeśli dojdzie do wydania decyzji o warunkach zabudowy zezwalającej na budowę stacji w tym miejscu. Pozostaje również otwartym pytanie, czy razem ze stacją zostanie uruchomiona restauracja KFC. Czekamy na odpowiedź właściciela sieci w tej sprawie, a więcej w tekście na stronie 3.

Nie tak dawno poruszenie wywoływały wśród mieszkańców wydarzenia w Starostwie Powiatowym. W tej chwili sytuacja wydaje się stabilizować, pomimo że finansowo jest nadal bardzo trudno. Zakończono w każdym razie egzekucyjne postępowania komornicze, co oznacza, że powiat nie ma żadnych wymagalnych zobowiązań finansowych. Trwają natomiast rozmowy z RIO na temat wprowadzenia programu naprawczego, co w obecnej chwili jest koniecznością.

Studzeniu emocji z pewnością nie sprzyjają temperatury za oknem. Początek wakacji, czyli standardowo początek lata, przywitał nas upałami nie do zniesienia. Będziemy szukać ochłodzenia gdzie tylko się da. W Słubicach można przez całe wakacje korzystać bezpłatnie z basenu na OSiR-ze. Jest to na pewno bezpieczna alternatywa dla naturalnych niestrzeżonych zbiorników wodnych. Mamy niestety od początku ciepłych dni jedną ofiarę śmiertelną takich kąpieli. W Rzepinie pod koniec maja w wyniku nieszczęśliwego wypadku po skoku na główkę do jeziora zginął dwunastoletni chłopiec. W wakacyjne dni uważajmy na najmłodszych. Niech spędzą ten czas bezpiecznie, aby we wrześniu cało i zdrowo wrócili do ław szkolnych.