GÓRZYCA „Bliżej siebie, bliżej przyrody, bliżej kultury”

GÓRZYCA „Bliżej siebie, bliżej przyrody, bliżej kultury”

Polscy i niemieccy uczniowie z obu stron Odry wzięli udział w integracyjnym spotkaniu. Konfrontacji ze stereotypami towarzyszył czas spędzony na łonie przyrody

Wspólne projekty dla młodzieży z Polski i Niemiec to doskonała okazja do spotkań, w czasie których młodzi ludzie z obu krajów mają możliwość wzajemnego poznania, skonfrontowania własnych przekonań z rzeczywistością, znalezienia podobieństw, zaakceptowania różnic i odmienności oraz nawiązania przyjaźni.

13 maja 2019 r. grupy młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Górzycy i Gimnazjum w Seelow wraz z opiekunami wzięły udział we wspólnie realizowanym projekcie pod nazwą „Bliżej siebie, bliżej przyrody, bliżej kultury” Gościnnie do uczestnictwa dołączyła młodzież z Białorusi.

Pierwszą częścią spotkania był panel dyskusyjny z udziałem m.in. miejscowych leśniczych: Artura Opalińskiego i Macieja Barszcza oraz Alicji Kierskiej, jednej z inicjatorek powstania Lasku Pokoju, emerytowanej nauczycielki dyrektorki Zespołu Szkół w Górzycy.

Młodzież miała okazję zapoznać się z historią powstania Lasku Pokoju jako symbolu polsko-niemieckiej współpracy dwóch stowarzyszeń – miejscowego o nazwie Towarzystwo Pokoju z niemieckim Stowarzyszeniem Zamku Trebnitz. Gościnnie w panelu udział wzięli wójt Górzycy Robert Stolarski, zastępczyni wójta Anna Kwiek-Judycka i Monika Karasińska, szefowa Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach i radna Powiatu Słubickiego. Na zakończenie tej części projektu opiekunowie z Niemiec poprowadzili animacje językowe, w trakcie których uczestnicy mogli się przedstawić i poznać ze sobą.

Kolejnym etapem spotkania był spacer do Owczar, gdzie znajduje się Lasek Pokoju, w którym wspólnie zasadzony został miłorząb japoński – drzewko przyjaźni.

Następnie przy jednym z głazów Kamiennego Szlaku Gminy Górzyca, na którym wyryto hasło „Przyroda jednoczy narody” prelekcję poprowadziła Ewa Drewniak, przedstawicielka Stacji Terenowej Klubu Przyrodnika w Owczarach. Po prelekcji młodzież poszła na wycieczkę po murawach kserotermicznych oraz odwiedziła znajdującą się na terenie Muzeum Łąki hodowlę owiec.

Na zakończenie tego intensywnego dnia uczestnicy pojechali nad jeziorem w Żabicach. Tam, w wigwamie, czekał na nich gorący posiłek. Reszta popołudnia upłynęła pod znakiem gier i zabaw sportowych. Młodzież grała w siatkówkę, badmintona, tenisa stołowego czy darta.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach „Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020”: „Redukować bariery- wspólnie wykorzystywać silne strony” – „Barrieren reduzieren- gemeinsame Stärken nutzen”.