SŁUBICE Zdecydujemy o naszej przyszłości

Kto zostanie nowym burmistrzem?

Wszystko wydaje się być jasne. Tomasz Ciszewicz nie będzie ubiegał się o reelekcję. O najważniejszy fotel w mieście zawalczy najpewniej czworo kandydatów

Burmistrz Ciszewicz długo kazał czekać na swoją decyzję. Pod koniec sierpnia ogłosił koniec swojej kariery politycznej, na specjalnej konferencji prasowej przyznał, że będzie teraz realizował się na innym polu aktywności.
Kto zatem ubiega się o fotel burmistrza Słubic? Już w marcu swoją kandydaturę ogłosił faworyt wyborów Mariusz Dubacki. – Zdecydowałem się kandydować, bo uważam, że nasze miasto zasługuje na więcej. Wszyscy chcemy, by Słubice były najbardziej przyjaznym miastem w Polsce – mówił wielokrotnie. – Mój program stworzyli mieszkańcy. Prawie 700 osób wypełniło internetową ankietę, w ten sposób postał kompleksowy Program Rozwoju Gminy Słubice. Zdecydowanie największą bolączką miasta jest brak obwodnicy. Tę inwestycję trzeba po prostu wychodzić, wywalczyć. Dlatego postawię na realną i efektywną współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Tego do tej pory brakowało – zapewnia M. Dubacki.
Burmistrzem Słubic chce także zostać Tomasz Pisarek. Wieloletni polityk lokalnej Platformy Obywatelskiej pracuje w szpitalu w Torzymiu, jest też powiatowym radnym.
Swój start ogłosił też Mariusz Olejniczak, przewodniczący słubickiej rady miejskiej. Podczas pierwszej konferencji prasowej zapewniał, że skupi się na „kontynuacji dotychczasowych działań”.
O najważniejsze stanowisko w mieście będzie ubiegała się także Maja Pszczołowska-Mizerska, która w przeszłości była urzędniczką, a dziś pracuje w domu spokojnej starości we Frankfurcie nad Odrą.
Jak wygląda kampania samorządowa w innych miejscowościach naszego powiatu? W Rzepinie murowanym kandydatem do zwycięstwa jest Sławomir Dudzis. W Cybince wielkim faworytem jest bardzo popularny burmistrz Marek Kołodziejczyk. W Górzycy niemal pewnym zwycięzcą wyborów jest urzędujący wójt Robert Stolarski. Największa batalia o urząd szefa gminy szykuje się za to w Ośnie Lubuskim.
Wybory samorządowe odbędą się już 21 października. Wybierzemy nie tylko szefów gmin, ale także radnych gminy, powiatu i województwa. Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później. Kadencja nowych władz samorządowych została wydłużona i potrwa pięć lat.
ROBERT WŁODEK