GÓRZYCA Razem możemy więcej

Festyn na pożegnanie wakacji

Mnóstwo atrakcji dla dzieci, słodkie niespodzianki, pyszne przekąski… tak w kilku słowach można zrelacjonować festyn pn. „RAZEM możemy więcej!” z okazji pożegnania wakacji, który odbył się 31 sierpnia

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi o otwartych sercach oraz realizacji projektu „RAZEM możemy więcej!” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Słubicach – teren Ośrodka Pomocy Społecznej przemienił się w wesołe, kolorowe miasteczko pełne atrakcji i niespodzianek. Słowem dla każdego coś dobrego!
Wszystkie dzieci mogły pływać do woli na kolorowych łódeczkach, a te bardziej odważne spróbować wziąć byka za rogi. Do ujarzmiania byka zaprosiliśmy także dorosłych: ci, którzy najdłużej utrzymali się na jego grzbiecie otrzymali wspaniałe nagrody.
Po raz drugi gościliśmy gorzowską manufakturę słodyczy “Babeczki&Cukiereczki.” Przesympatyczna właścicielka Kasia Sibiak przygotowała pokaz produkcyjny połączony z warsztatami. Można było też wykonać własnoręcznie lizaka o smaku owocowym. Na smakoszy tradycyjnej kuchni czekały nieziemsko pyszne pierożki oraz grochówka przygotowane przez panie z Klubu Seniora.
Dla tych lubiących aktywny styl życia i dobrą zabawę przygotowaliśmy gry i zabawy sportowe m.in.: strzelanie z łuku, łowienie rybek, slalom z przeszkodami, rzuty balonikami napełnionymi wodą. Śmiechu było co niemiara.
„Fortuna kołem się toczy” – mogliśmy się o tym przekonać kręcąc kołem fortuny. Wyjątkowo podczas festynu los uśmiechał się do każdego. OSP z Górzycy zaprosiła wszystkich ciekawskich i miłośników strażaków do swojego wozu na mały rekonesans. W namiocie Środowiskowego Domu Samopomocy, pod okiem instruktorów można było własnoręcznie pomalować sobie torbę tworząc oryginalną stylizację.
Największą frajdą dla dzieci i podopiecznych ŚDS okazały się wielkie piniaty w kształcie pszczoły i ula wypełnione po brzegi słodkościami. Żeby się dobrać do słodkiej zawartości oraz zdobyć szansę uderzenia w piniatę dzieci musiały zmierzyć się z różnymi pytaniami i zadaniami.
Byliśmy także świadkami kumulacji talentów i pomysłów, jakie posiadają ludzie, postaraliśmy się pokazać, że tak naprawdę wiek nie ma znaczenia, każdy z nas może zrobić coś, co wprawi w ruch społeczną energię bo RAZEM możemy więcej!
Doskonałym tego przykładem jest zespół „Młodzi duchem”, pielęgnujący od lat lokalny patriotyzm i przywiązanie do wartości kulturowych regionu. Członkowie zespołu potrafią zaspokoić określone oczekiwania muzyczno-estetyczne wcielając się w różne role. Na festynie zaprezentowali się w dwóch odsłonach: patriotycznej i biesiadnej. Młody, nieźle zapowiadający się Oskar Jakóbczyk przeniósł nas w świat magii i iluzji prezentując MAGIC SHOW w towarzystwie uroczej asystentki Wiktorii.
Swoje pięć minut na scenie miała także Szkoła Tańca Quest z Kostrzyna. Byliśmy świadkami tego, ile radości daje dzieciom obcowanie z tańcem. Pod bacznym okiem instruktorki Agaty Kuzy dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe przygotowały premierowy taniec.
Obok grupy „KONTRASTY” swoje pokazowe show dała także formacja AHA CREW. Na scenie pojawili się też najmłodsi bywalcy świetlicy, prezentując się wokalnie w wybranym przez siebie repertuarze. Pod koniec festynu jego uczestnicy wypuścili w niebo białe i czerwone baloniki z patriotycznym przesłaniem.
Szczery uśmiech jaki malował się na twarzach wszystkich dzieci po skończonej zabawie to najlepszy dowód, że festyn można zaliczyć do bardzo udanych.
Podziękowania dla: wójta gminy Górzyca, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Górzycy, OSP w Górzycy, Klubu Seniora w Górzycy, prezesa BS Ośno Lubuskie oraz Urzędu Miasta w Kostrzynie.
ANITA ABRASOWICZ