CYBINKA Urad i Aurith wspólnie obchodziły Święto Lata

Atrakcji nie brakowało

Już po raz jedenasty, w dniu 1 września, mieszkańcy Uradu i sąsiedniego Aurith wspólnie świętowali koniec lata. Jak co roku, na ten dzień uruchomione zostało połączenie rzeczne pomiędzy Uradem a Aurith. Goście po obu stronach Odry mogli odwiedzać się nawzajem i brać udział w licznych atrakcjach przygotowanych na ten dzień

Rozpoczęcie w Aurith zaplanowano w samo południe od powitania polskiej delegacji na brzegu Odry. Stronę polską reprezentował Marek Kołodziejczyk – burmistrz Cybinki i sekretarz Sebastian Łukaszewicz. Później wszyscy przeszli na plac, gdzie po uroczystym powitaniu gości na scenie zaczęły się występy niemieckich artystów. Po polskiej stronie, w Uradzie, impreza oficjalnie rozpoczęła się o godz. 18.00. Otworzył ją burmistrz Kołodziejczyk, społeczny burmistrz gminy Ziltendorf Danny Langhagel oraz dyrektor Urzędu Brieskow-Finkenheerd – Danny Busse.
Atrakcji przygotowanych na ten dzień było naprawdę sporo. W polsko-niemieckim bloku muzyczno-rozrywkowym zaprezentowały się m.in.: grupa taneczna w strojach regionalnych, dziewczęta na rowerach jednokołowych, zespół Spreeschepperer na przemian ze Stowarzyszeniem tańca karnawałowego Finkenheerd, Rudi Eichorn, Fraulein Biene, Zespół Antidotum, młodzież ucząca się w Społecznym Ognisku Muzycznym w Cybince. Zumbę dla gości zatańczyła grupa pod kierownictwem Karoliny Falkowskiej. Gwiazdą wieczoru był KUBAS i B – QLL.
Obok sceny znajdowały się także regionalne stoiska m.in. Polskich Hodowców Gołębi Pocztowych – sekcja Cybinka. Na dzieci czekały darmowe dmuchańce i panie ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bieganowie, które malowały najmłodszym twarze. Dodatkowo można było skorzystać z badań wykonywanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną ze Słubic.
Dzięki Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Cybince i Stowarzyszeniu Miłośników Pliszki i Odry w Uradzie wszyscy biesiadowali przy domowym cieście, grillowanych kiełbaskach i swojskich pierogach. Nad bezpieczeństwem funkcjonującej cały dzień przeprawy promowej czuwały jednostki OSP z Cybinki i Białkowa.
Tegoroczne święto odbyło w przyjaznej atmosferze. Wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Duży ukłon i słowa uznania organizatorzy składają w stronę wszystkich podmiotów oraz osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji i przeprowadzenia tej imprezy.
Święto w Uradzie odbyło się w ramach realizacji projektu “Po obu stronach Odry” polsko-niemieckie święto lata. Jego celem jest kontynuacja i rozwój współpracy i integracji pomiędzy gminą Cybinka oraz Urzędem Brieskow-Finkenheerd (Amt Brieskow-Finkenheerd) poprzez wspólną realizację transgranicznego przedsięwzięcia kulturalno-rozrywkowego. Partnerem projektu jest Urząd Brieskow-Finkenheerd.
Projekt współfinansowany w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna”, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Fundusz Małych Projektów Euroregionu „PRO EUROPA VIADRINA” oraz budżetu państwa. „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony”/”Barrieren reduzieren – gemeinsame Stärken nutzen”.