GÓRZYCA Razem możemy więcej!

Świetlica pełna wrażeń

2 lipca ruszyła realizacja projektu „RAZEM możemy więcej!” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Słubicach

Projekt ma odpowiadać na zapotrzebowanie środowiska lokalnego na udział dzieci i młodzieży w szeroko rozumianej kulturze i różnorodnych formach rozwijania aktywności obywatelskiej. Ma zachęcać do czynnego udziału w życiu społecznym na poziomie zarówno lokalnym, jak i europejskim. Istnieje także potrzeba zaprezentowania społeczności korzyści płynących z wolontariatu i promowania postawy otwartości i solidarności z osobami potrzebującymi pomocy i wsparcia.
Twórcy projektu chcą promować wśród dzieci i młodzieży świadomość międzykulturową i otwartość na różnorodność kulturową.
Zajęcia w ramach świetlicy socjalnej „Kontrasty” przez okres wakacji odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach 10.30 do 15.30.
Pierwsze działania nastawione były na szeroko rozumianą integrację. Zaplanowano kilka spotkań uczestników świetlicy z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Górzycy. Pierwszym z nich były warsztaty tworzenia lizaka oraz pieczenia i zdobienia babeczek. Kolejnym działaniem były integracyjne zajęcia w ramach Akademii Młodego Naukowca. Co to jest manganian (VII) potasu, nadtlenek wodoru i neodymowy magnes? Jak wygląda magnetyczny odkurzacz? Opowiadała o tym Natalia Naruszewicz z Akademii Młodego Naukowca. Innym działaniem było międzypokoleniowe lepienie pierogów. Kilka zajęć poświęcono na rozwój intelektualny i sportowy.
Idealna zabawka dla dziecka powinna rozbudzać wyobraźnię i kreatywność dziecka zachęcając je do aktywności. Dobrze, aby była również solidnie wykonana, bezpieczna i przyjazna środowisku. Do takich właśnie należą zabawki z kartonu do samodzielnego pomalowania i złożenia. Uczestnicy zajęć świetlicowych przekonali się, że nie musimy wydawać kroci, aby przeobrazić się w tajemniczą postać samodzielnie wykonując maski czy też „budując wspólny dom.”
Naturalny sposób odkrywania predyspozycji i uzdolnień dziecka stanowi także plastyka. Uczestnicy zajęć przypomnieli sobie także najpopularniejsze gry i zabawy podwórkowe, licząc na to, że nie wszystkie odeszły w zapomnienie.
Ważny był temat zdrowego stylu życia. Wszyscy przekonali się o tym, że pożywienie, które codziennie ląduje na naszych talerzach może być smaczne i zdrowe.
Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia strony na FB – świetlica Kontrasty w Górzycy.
ANITA ABRASOWICZ