SŁUBICE Propagujemy czytelnictwo

Święto wolnych książek

12 czerwca obchodziliśmy Bookcrossing XV edycję ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Do akcji aktywnie włączył się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach

Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (parkach, pociągach, sklepach, kwiaciarniach), ale także w miejscach w tym celu przygotowanych (na półkach, stolikach, regałach) w instytucjach samorządowych, kulturalnych, oświatowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Inicjatorka akcji – Maria Wałach rozpoczęła bookcrossing w środowisku szkolnym, wśród uczniów, nauczycieli i rodziców SOSW.
Oferta czytelnicza była bogata i różnorodna. Wśród zgromadzonych książek były: bajki, baśnie, wierszyki, opowiadania, legendy dla młodszych uczniów, klasyka literacka – lektury, literatura przygodowa dla uczniów klas starszych, ale również literatura obyczajowa, fantastyczna, sensacyjna i popularnonaukowa.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, książki „zawędrowały” nawet do słubickiego starostwa powiatowego. Dzięki poparciu inicjatywy przez starostę Marcina Jabłońskiego oraz dużemu zaangażowaniu pracowników, zgromadzony w holu starostwa księgozbiór wzbogacił się o wiele ciekawych pozycji i dzięki temu książki będą mogły zagościć w innych instytucjach i jednostkach samorządowych.
Koordynatorka akcji zachęca mieszkańców Słubic do uwalniania swoich książek i sięgania po te, już wędrujące, czyli dzielenia się z innymi radością czytania.
MARIA WAŁACH