SŁUBICE Dla wymagających czytelników

Literacko i kulinarnie w bibliotece

20 czerwca w słubickiej bibliotece odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie – tym razem wspólne: członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki i Kulinarnych Czwartków

„Czwartkowiczki” stworzyły bardzo miłą oprawę: było ciasto, sałatki, różne przekąski, wszystko oczywiście własnego pomysłu i wyrobu. I w tej przemiłej atmosferze dyskutowano o książce Renaty Kosin „Jedwabne rękawiczki”.
Renata Kosin to młoda pisarka – związana najpierw z Podlasiem, później z Mazurami – autorka wielu książek i scenariuszy dla młodzieżowej grupy teatralnej.
„Jedwabne rękawiczki” to rozbudowana saga rodzinna z wielką tajemnicą w tle. Aby ją odkryć, Laura Kossacka-Szubaj – główna bohaterka – podąża śladami Sary Rosen. Odpowiedzi szuka w Polsce i we Francji. Odkrywa dziwne powiązania z kabałą i masonami, Chasydami i pogromem w Jedwabnem. Miesza się teraźniejszość z przeszłością, rzeczywistość z fikcją. Pojawia się coraz więcej tajemniczych znaków, przedmiotów, listów, niedopowiedzianych informacji.
A zaczęło się tak niewinnie. Laura – matematyczka, żona, matka 8-letnich bliźniaczek – skraca wakacyjny pobyt u rodziców w Stanach, aby zamknąć ostatecznie sprawy związane ze sprzedażą rodzinnego domu w Jedwabnem.
Rodzi się zatem pytanie: czy „Jedwabne rękawiczki” to rękawiczki z jedwabiu czy z Jedwabnego? Dlaczego jedna z nich jest we Francji, a druga odnajduje się w Polsce? Kim była Sara Rosen i dlaczego musiała wyjechać z kraju? Na te i inne pytania znajdujemy odpowiedź w utworze Renaty Kosin. Zachęcamy do lektury, choć wypada zauważyć, że jest to powieść dla uważnego i wymagającego czytelnika.
Klubowiczki DKK