RZEPIN Kolejna wycieczka w ramach Akademii Małego Leśnika

Jak chronimy las

1 lipca odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana w ramach tzw. Akademii Małego Leśnika, prowadzonej przez Koło Regionalistów w Rzepinie, Nadleśnictwo Rzepin, Miejski Dom Kultury w Rzepinie oraz Technikum Leśne w Starościnie

Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch wycieczek, także i tym razem dopisały zarówno warunki atmosferyczne, jak i frekwencja uczestników – grupa blisko 50 uczestników, którzy przy pięknej niedzielnej pogodzie pokonali trasę Rzepin-lądowisko leśne-Nowy Młyn-szkółka leśna-Nowy Młyn-dąb Piast-Rzepin. Głównym tematem wyprawy była ochrona przeciwpożarowa lasu oraz działalność szkółki leśnej.
Pierwszy dłuższy postój oraz czas na edukację i zabawę miał miejsce na lądowisku leśnym znajdującym się pomiędzy Rzepinem a Nowym Młynem. To właśnie tam uczestnicy oprowadzani przez Annę Gandecką z Nadleśnictwa Rzepin zobaczyli, jak działa system monitorowania okolicznych lasów i ich ochrona przeciwpożarowa. Dodatkową atrakcją dla dzieci był pokaz sprzętu pożarniczego i funkcjonowania wozu strażackiego – dzięki Ryszardowi Rybowiakowi każdy chętny mógł skorzystać z przejażdżki wozem strażackim.
Organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowania pilotowi, który opowiedział uczestnikom wyprawy o samolocie „Dromader”, stacjonującym na lądowisku i biorącym udział w akcjach gaśniczych – dzieci mogły także z bliska zobaczyć jak wygląda kabina pilota. Na zakończenie tej części wycieczki na uczestników czekały zajęcia sportowe m.in. bieg w workach, przeciąganie liny czy rzut do celu.
Z lądowiska uczestnicy udali się do drugiego ważnego punktu wyprawy tzn. szkółki leśnej w Nowym Młynie. Na jej terenie, na zakończenie wycieczki, zorganizowano ognisko z poczęstunkiem, podczas którego najmłodsi uczestnicy odebrali wpisy do INDEKS-ików potwierdzające udział w kolejnych zajęciach Akademii Małego Leśnika.
Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 23 września, podczas którego będzie można wybrać się na zbieranie darów natury (grzyby, kasztany, żołędzie) oraz poznać tematykę dokarmiania zwierzyny. Więcej informacji u Damiana Utrackiego: tel.: 608 750 175, e-mail: damian_utracki@op.pl (red.).