CYBINKA 100 Rowerów szlakiem Niepodległości

Rozmowa o przeszłości

28 czerwca dzieci wraz z opiekunami i rodzicami wyruszyły na wycieczkę rowerową spod Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Cybince do pobliskiego Sądowa. Był to drugi dzień rowerowych wędrówek, których nadrzędnym celem jest uczczenie stulecia odzyskania niepodległości

Doskonale dały temu wyraz budzące dumę i świadomość narodową barwy biało-czerwone, w które przyozdobieni byli uczestnicy i ich rowery. Na miejscu grupa zwiedziła kościół św. Antoniego, gdzie sołtys Elżbieta Piórkowska opowiadała o mieszkającej tu niegdyś błogosławionej Annie Marii Tauscher. Była ona pierwszą wolontariuszką opiekującą się biednymi, zwłaszcza dziećmi.
Dzieci wysłuchały również opowieści o historii przedwojennej Sądowa, który w owych czasach był miastem. Jednak gwoździem programu wycieczki był spływ kajakowy rzeką Pliszką w pięknych okolicznościach przyrody.
Na zakończenie wszyscy wspólnie zjedli obiad oraz przygotowane przez radę sołecką Sądowa ciasto i kompot. Grupa rowerowa prowadzona przez policję bezpiecznie powróciła na miejsce pełna wrażeń i miłych wspomnień. Wyjazd pozwolił dzieciom poszerzyć wiedzę w zakresie historii naszego regionu. Było to kolejne wydarzenie realizowane w ramach projektu „Kwiaty dla Niepodległej”.
Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa” (red.).