ROZMOWA Rusza wyczekiwana budowa

Sala staje się realna

Z MARIĄ JAWORSKĄ, dyrektorką Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach, a jednocześnie radną wojewódzką z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, rozmawia Robert Włodek

R.W. Zabiegała Pani o budowę sali gimnastycznej przy szkole od lat. Dziś wydaje się, że jesteśmy o krok od realizacji Pani marzeń. To naprawdę staje się realne?

M.J. Tak, realne. Budowa jest zaplanowana na dwa etapy: pierwszy etap to stan surowy zamknięty, drugi prace wewnątrz budynku i wyposażenie. Na pierwszy etap są fundusze, na drugi będą. Został złożony wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki na dofinansowanie budowy sali na kwotę ponad 2 mln zł.

R.W. Samorząd województwa wsparł budowę sali kwotą miliona złotych. Pani jest tą radną wojewódzką, która bardzo zabiegała o te pieniądze. Ciężko było?

M.J. Komisja kultury, edukacji, sportu i turystyki (jestem przewodniczącą tej komisji) dwukrotnie składała do zarządu województwa lubuskiego wniosek o dofinansowanie budowy sali gimnastycznej uzasadniając, że sala dla młodzieży słubickiej szkół ponadgimnazjalnych jest potrzebna głównie na zajęcia wychowania fizycznego. Oczywiście będzie ona służyć nie tylko dla młodzieży szkolnej.
Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej również zabiegał o dofinansowanie Sali, składając odpowiedni wniosek. Zarząd województwa w lutym podjął decyzję o pomocy na budowę sali. Radni sejmiku niejeddnogłośnie podjęli uchwałę o wsparciu powiatu słubickiego w realizacji tego zadania inwestycyjnego.

R.W. Dziś mamy pieniądze na rozpoczęcie inwestycji, a Pani stara się już o dofinansowanie budowy sali z ministerialnego programu. Kiedy realnie uczniowie liceum będą mogli skorzystać z nowego obiektu?

M.J. Sprostowanie, to nie ja składałam wnioski o dofinansowanie budowy sali z ministerialnego programu. Wnioski składał powiat słubicki. Ja byłam jedną z osób grupy roboczej do wykonania tego zadania. W marcu tego roku złożyliśmy wniosek do programu “Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – GRUPA I – zadania przyszkolne”. Trwa jego weryfikacja. Czekamy na wynik. Mam nadzieję pozytywny.
W wieloletniej prognozie finansowej powiatu są zaplanowane pieniądze na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Jej ukończenie zaplanowane jest na 30 czerwca 2021 roku. Przy pomyślnych wiatrach, czyli przy uzyskaniu dofinansowania z ministerstwa, możliwe jest wykonanie inwestycji wcześniej.
Powiat Słubicki opracował dokumentację techniczną, uzyskał pozwolenie na budowę, wkrótce ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji i “maszyny ruszą”.
Cieszy mnie upór starosty Marcina Jabłońskiego, który przy wielu przeciwnościach, rozumie potrzeby młodzieży słubickiej, docenia rolę sportu i kultury fizycznej. Zarząd powiatu podjął dobrą decyzję: “budujemy”.
Rada Oświatowa jednogłośnie wyraziła potrzebę budowy pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Licealnych im. Zbigniewa Herberta w Słubicach. Dyrektorzy słubickich szkół ponadgimnazjalnych: Stanisław Woronowicz i Maria Skalniak współpracowali ze mną w trakcie pisania wniosków do ministerstwa o dofinansowanie inwestycji. Dziękuję im za to.