RZEPIN Zabytkowa lokomotywa odzyska dawny blask!

Udało się uratować symbol miasta

Pojazd z połowy ubiegłego wieku znajduje się przy ulicy Dworcowej, w bliskim sąsiedztwie stacji kolejowej w Rzepinie. Od jakiegoś czasu opiekowała się nim grupa lokalnych pasjonatów, jednak mimo ich starań lokomotywa cały czas niszczała. Była także stopniowo rozkradan

Były właściciel lokomotyw chciał ją nawet zezłomować. Nie zgadzały się na to władze Rzepina oraz mieszkańcy, którym los Ty51-37 nie był obojętny. Podjęte rozmowy oraz trudne, ale skuteczne, negocjacje zaowocowały obecnym stanem rzeczy, w którym to gmina Rzepin zarządza jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.
Decyzja została podjęta. Lokomotywa poddana zostanie renowacji. Prace już się rozpoczęły. – Oddajemy naszą lokomotywę w ręce profesjonalistów, którzy oczyszczą i wymienią elementy skorodowanej karoserii. Następnie zabezpieczą całość wysokiej jakości powłokami malarskimi. Uzupełnione zostaną także brakujące i zniszczone elementy. W końcu niszczejąca lokomotywa odzyska swój dawny blask, stając się piękną wizytówką naszego miasta – mówi burmistrz Sławomir Dudzis.
Warto dodać, że modele Ty51 przeszły do historii jako najbardziej efektowna seria parowozów PKP. Rzepiński egzemplarz zbudowany został przez Zakłady Przemysłu Metalowego w Poznaniu w 1955 roku. Pracował w Głogowie, Zbąszynku, Lesznie oraz w Rzepinie, gdzie prawie 30 lat temu odbył swój ostatni kurs.
Wykonawcą renowacji lokomotywy jest firma PPHU LOKSERWIS Marcin Wojewoda z Częstochowy. Wartość całkowita remontu to ponad 150 tys. zł. Środki pochodzić będą w całości z budżetu gminy. Renowacja lokomotywy ma potrwać do końca maja (red.).