GÓRZYCA Podsumowanie konkursu wielkanocnego

Trudno było wybrać najlepszą pracę

Nie ma Świąt Wielkanocy bez pisanek, kraszanek i stroików. Kolorowe i zdobione jajka zajmują honorowe miejsce w wielkanocnym koszyczku i na uroczystym świątecznym śniadaniu

Dlatego kolejny rok z rzędu w Górzycy zorganizowany został wielkanocny konkurs na najładniejszą pisankę, kraszankę i stroik wielkanocny. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki w obrzędowości ludowej, wyszukiwanie talentów artystycznych, pobudzenie inwencji twórczej oraz ukazywanie pozytywnych form spędzania czasu.
W wyznaczonym przez organizatora terminie wpłynęło ponad 70 prac. Wśród pisanek dominowały zdobienia z cekinów, wycinanek, wzory wyklejane z ziaren, czy koralików, nie zabrakło również wydmuszek malowanych farbkami i brokatami, czy pisanek imitujących kurczaczki wielkanocne. Natomiast stroiki przybierały formy kolorowych drzewek, zająców wielkanocnych oraz różnych kompozycji będących idealną dekoracją świątecznego stołu.
Jury w składzie: Krystyna Sylwestrzak – nauczyciel w Szkole Podstawowej w Górzycy, Izabela Barszczewska – instruktor terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Żabicach, Wioletta Sitko-Wrótniak i Izabela Rodziewicz – reprezentujące Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy, miało nie lada zadanie, by spośród tylu prac wybrać te najpiękniejsze, wyjątkowe i niepowtarzalne. Ostatecznie nagrodzonych zostało 41 uczestników konkursu.
28 marca wszyscy laureaci zostali zaproszeni na symboliczne śniadanko wielkanocne, podczas którego uroczystego wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów dokonali: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy Małgorzata Gniewczyńska, wójt Robert Stolarski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Ryszard Dębiński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górzycy Ewa Thiemann, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żabicach Monika Karasińska, sołtys wsi Górzyca Irena Ambroziak oraz lokalni artyści Tadeusza Dziadosz i Tadeusz Kramek.
Miłą niespodzianką dla wszystkich zwycięzców i zaproszonych gości był krótki występ małych artystów z Pracowni Edukacji Kulturalnej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy. Dzieci przygotowane przez Katarzynę Dubec-Sadowską i Danutę Palichleb zaśpiewały dwie wiosenne, świąteczne piosenki.
Po części oficjalnej odbyło się symboliczne śniadanko wielkanocne, podczas którego tradycyjnie nie zabrakło symbolicznego jajeczka, wielkanocnej baby i żurku.
Bardzo dziękujemy sponsorowi pysznych jajeczek – przewodniczącemu Rady Gminy Krzysztofowi Bańce oraz wszystkim tym, którzy co roku wspierają nas w wielkanocnych przedsięwzięciach.
IZABELA RODZIEWICZ