SŁUBICE Obchody 113-lecia ZNP i stulecia niepodległości Polski

Akademia, odznaczenia i koncert

Galę rozpoczęły występy dzieci i młodzieży

Nie zabrakło ważnych przemówień, odznaczeń zasłużonych nauczycieli i dobrej muzyki na specjalnym koncercie.

W Collegium Polonicum pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, a także władz Związku Nauczycielstwa Polskiego: Grzegorz Gruchlik – wiceprezes zarządu głównego ZNP oraz Bożena Mania – prezes okręgu lubuskiego ZNP.
Na scenie wystąpiły przedszkolaki z „Pinokia”, ubrane w ludowe stroje zaśpiewały, a później pięknie zatańczyły. Preludium e-mol Fryderyka Chopina zagrał na fortepianie Ignacy Żywalewski, słubicki laureat wielu konkursów. Nie zabrakło także grupy teatralnej z słubickiego ogólniaka, był występ zespołu Forte pod kierownictwem Anny Adamowicz oraz tradycyjny polonez w wykonaniu uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Weronika Bursztynowicz, prezes słubickiego ZNP. Wspominała o roli Związku w walce o niepodległość Polski. Później przyszedł czas na wyróżnienia i odznaczenia. Za 50 lat przynależności do ZNP uhonorowano Krystynę Miśtę-Łukaszyk, Henrykę Jolantę Pawełkiewicz i Jadwigę Ryszczuk. Z kolei odznaki dla liderów związkowych wręczono Krystynie Kibie, Stanisławowi Woronowiczowi i Wandzie Suchackiej.
Rozstrzygnięto także specjalny konkurs plastyczno-fotograficzno-historyczny pt. „Nasza szkoła/ przedszkole w wolnej, niepodległej Polsce”, który adresowany był do nauczycieli i pracowników placówek oświatowych.
Pierwsze miejsce zajęli nauczyciele z Zespołu Szkół Licealnych im. Zbigniewa Herberta, drugie nauczyciele z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a na trzecim miejscu znaleźli się pracownicy przedszkola Krasnal Hałabała.
Jubileuszowa i patriotyczna gala Związku Nauczycielstwa Polskiego zakończyła się występem charyzmatycznego Jarosława Królikowskiego, zwanego „wrocławskim Niemenem” (red.).