GÓRZYCA Tak graliśmy z WOŚP

Rekordowe serca mieszkańców

W połowie stycznia całą Polskę ogarnia „serduszkowy szał”

W ten dzień wszyscy jednoczymy się i wspólnymi siłami realizujemy wyznaczony cel, tym razem było to wyrównywanie szans w leczeniu noworodków!

I tym razem górzycki sztab stanął na wysokości zadania i przyłączył się do organizacji 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W roli organizatora wystąpił tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury, który przygotował dla mieszkańców wiele atrakcji.
14 stycznia o godz. 15.00 w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy rozpoczęło się orkiestrowe granie. Na scenie gościliśmy najmłodszych artystów z Niepublicznego Przedszkola ,,Słoneczko” w Górzycy, swoim śpiewem bawiły również przedszkolaki z Pracowni Edukacji Kulturalnej działającej przy GOK w Górzycy. Swój repertuar wokalno-recytatorski przygotowali także uczniowie klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Górzycy. Śpiewy młodych artystów przeplatane były układami tanecznymi wykonywanymi przez dzieci i młodzież ze Szkoły Tańca ,,Quest” w Kostrzynie nad Odrą, którzy przygotowali na ten dzień kilka różnorodnych choreografii. Nie zabrakło również prawdziwej gwiazdy wieczoru: ukraińskiego zespołu ludowego z Tarnopola ,,Weseli Galicjanie”, który wystąpił w dwóch odsłonach – klasycznej i ludowej. Muzykom towarzyszyła też para taneczna, która zaprezentowała m.in tango i tańce rodem z ukraińskich gór.
Można było odwiedzić stoiska gastronomiczne i informacyjne znajdujące się na holu Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich, spróbować pysznych pierogów, słodkiej waty cukrowej, popcornu i ciepłych napojów na stoisku Gminnego Ośrodka Kultury.
Szkoła Podstawowa w Górzycy (razem z Kołem Gospodyń Wiejskich z Pamięcina) przygotowała degustację ciast, babeczek i ciasteczek. Swoje stoisko informacyjne przygotowali również Małgorzata i Michał Przemyscy, na którym można było uzyskać wiele cennych porad zdrowotnych, zmierzyć ciśnienie krwi oraz poziom cukru. Na stoisku przygotowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Słubicach można było dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej, stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy, a także nauczyć się badania piersi i jader. Najmłodsi uczestnicy imprezy mogli skorzystać z atrakcji znajdujących się przy stoisku firmy kosmetycznej AVON, gdzie sympatyczne panie zaplatały dziewczynkom kolorowe warkoczyki i malowały dzieciom buźki, natomiast inne dzieci mogły sprawdzić się w kreatywnych zabawach plastycznych przygotowanych na ,,Wyspie malucha”.
Ogromną popularnością cieszyła się tradycyjna loteria fantowa ,,Serduszko”, w której każdy z ponad 500 losów wygrywał.
Punktem kulminacyjnym 26. finału WOŚP były oczywiście licytacje, podczas których mieszkańcy gminy okazali swoje wielkie serca! Sztab przygotował na ten cel wiele interesujących przedmiotów, voucherów…. Tłum zacięcie rywalizował o gadżety z logo WOŚP podarowane przez Jurka Owsiaka, wysoką cenę osiągnęły również piłka z autografami zawodników Wisły Płock, voucher na rejs czarterowy statkiem po Odrze, voucher na sesję zdjęciową, bon upominkowy na usługi kosmetyczne, zabytkowy kask strażacki oraz ,,serduszkowy” tort z logo 26. finału WOŚP. Publiczność chętnie licytowała również ręcznie robione artykuły dekoracyjne, poduszki, pościele podarowane przez lokalnych artystów.
Dzięki otwartym sercom mieszkańców gminy Górzyca za wszystkie zlicytowane przedmioty zebrano blisko 4,8 tys. zł! Natomiast po podsumowaniu i zliczeniu wszystkich pieniędzy okazało się, że po raz kolejny udało się pobić rekord: Górzyca zebrała 17 545,95 zł i 22,92 euro! Na koniec orkiestrowego grania nie zabrakło symbolicznego światełka do nieba!
IZABELA RODZIEWICZ