SŁUBICE Zapraszamy do wspólnej wędrówki

Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT”

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 13-15 października pod hasłem: „przejścia-przenikania”. Organizatorzy proponują widzom i artystom wspólne odkrywanie tajemnic sztuki współczesnej

Wydarzenie to z roku na rok przyciąga coraz więcej osób i zyskuje na znaczeniu. Zeszłoroczną edycje doceniło branżowe pismo ”artluk”, które sklasyfikowało festiwal na wysokiej, dziewiątej pozycji w kategorii najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Przez trzy dni na pograniczu polsko-niemieckim odbywać się będzie kilkadziesiąt akcji artystycznych, zorganiznowane zostaną liczne wystawy, pokazy filmowe, spotkania z artystami, wykłady, performance i happeningi. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, a program tak ułożony aby żadne wydarzenia nie pokrywały się. Oficjalne otwarcie nastąpi 13 października o godz. 15.15 w sali kinowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Od początku trwania festiwal może pochwalić się wieloma znanymi nazwiskami ponad tysiąca artystów z całego niemal świata. W tym roku również wystąpi międzynarodowe grono artystów reprezentujących: Czechy, Japonię, Francję, Kanadę, Niemcy, Polskę, Słowację, Szwajcarię, Turcję, Węgry. Będziemy też mogli poznać najnowsze realizacje artystów, przedstawicieli Słubic i Frankfurtu: Anna Panek-Kusz zaprezentuje instalacje „Cienie i blaski”, Adam Czerneńko cykl fotografii pt „Zaniki”, Tomasz Fedyszyn najnowsze prace malarskie „Przestrzeń przenikania”, a Michael Kurzwelly realizację „Zmanipuluj rzeczywistość albo ona zmanipuluje ciebie”, zagra Jacek Fałdyna. Zobaczymy również wyniki tegorocznej Akademii Fotografii i Multimediów lAbiRynT, w której uczestniczyli pasjonaci ze Słubic i Frnkfurtu.
Tegoroczną kuratorską wskazówkę („przejścia – przenikania”) można odczytywać na wiele sposobów. Przejścia mogą być oczywiste: codziennie przechodzimy z miejsc na miejsce, wyznaczamy trasy, dystanse, przechodzimy przez drzwi. Przechodząc, pokonujemy również granice te państwowe, ale również mentalne, naukowe. Przechodzimy małymi krokami i wielkimi skokami. Przejście to również pewien odcinek czasowo-przestrzenny, podczas którego wiele może się zdarzyć, to droga, również życiowa, na której spotka nas wiele radości, ale też przeszkód i zakrętów. Bywają również przejścia symboliczne, stany przejściowe, procesy twórcze, formalne. Przenikanie natomiast odnosi się bardziej do aspektów metafizycznych naszego życia, gdzieś na granicy jawy i snu, marzeń sennych a także odwiecznego tematu przenikania się życia i śmierci.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenie Słubfurt.
Kuratorami dbającymi o merytoryczny i wizualny poziom festiwalu są: Anna Panek-Kusz, Michael Kurzwelly i Jerzy Olek, pomysłodawca wydarzenia (red.).