SŁUBICE Spotkanie byłych WOP-istów

NIE dla ustawy dezubekizacyjnej!

Chcemy stanąć w obronie naszych mieszkańców – mówią przedstawiciele Słubickiej Inicjatywy Demokratycznej “Na granicy”

Byli funkcjonariusze WOP spotkali się 12 września w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Rozmawiał z nimi m.in. Jerzy Wierchowicz uznany gorzowski prawnik i członek Trybunału Stanu. – Zostaliście potraktowani niesprawiedliwie, przepisy tej ustawy są ewidentnie niezgodne z obowiązującą konstytucją i to w kilku miejscach – mówił do mieszkańców i zachęcał do współpracy oraz sprzeciwu wobec złej polityki rządu.
W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury były też zbierane podpisy pod listem do prezydenta Andrzeja Dudy, z prośbą o przygotowanie nowelizacji ustawy, tak by nie stosowała ona odpowiedzialności zbiorowej. – Nasi mieszkańcy sumiennie pracujący w strukturach WOP nikogo nie represjonowali. Ich codzienne obowiązki polegały na kontrolowaniu paszportów osób przekraczających granicę oraz zapobieganiu przemytowi. (…) Uważamy, że tzw. ustawa dezubekizacyjna jest wadliwa prawnie, a przede wszystkim społecznie niesprawiedliwa, ponieważ stosuje odpowiedzialność zbiorową. Uważamy, że nie można kłaść znaku równości pomiędzy pracą w represyjnych instytucjach PRL z służbą w takich jednostkach jak Wojska Ochrony Pogranicza – czytamy w liście.
Spotkanie dla mieszkańców zorganizowała Słubicka Inicjatywa Demokratyczna, która zrzesza mieszkańców o różnych poglądach, sprzeciwiających się łamaniu podstawowych zasad państwa prawa (red.).