RZEPIN Nowa inwestycja na Starym Rynku!

Zmieni się Plac Ratuszowy

Na Starym Rynku powstanie budynek handlowo-usługowo-mieszkalny

Kiedy w 2015 roku rada miejska podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż terenu przy zbiegu ul. Inwalidów Wojennych i Bohaterów Westerplatte, na którym znajdował się plac zabaw oraz parking urządzony na płycie byłego boiska asfaltowego, część mieszkańców gminy nie do końca była przekonana, że prywatny nabywca wykorzysta potencjał tego miejsca w odpowiedni sposób.
Do podjęcia uchwały przekonywał burmistrz Sławomir Dudzis, który uzasadniał swoje stanowisko chęcią rozwoju miasta i przywrócenia życia na rzepińskim Starym Rynku.
Władzom miasta zależało, by w tym miejscu powstał budynek, który architektonicznie będzie spójny z otaczającą go zabudową, a jego funkcje będą zdecydowanie szersze niż tylko powierzchnia typowo handlowa.
Po wielu rozmowach z inwestorem, analizie wspólnych pomysłów na funkcjonowanie nowego obiektu, została wypracowana wspólna koncepcja, na podstawie której powstała dokumentacja techniczna umożliwiająca rozpoczęcie prac budowlanych. Obecnie trwają już intensywne roboty budowlane, a ich zakończenie planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku.
Na parterze dwukondygnacyjnego budynku powstanie powierzchnia przeznaczona dla znanej marki sieci sklepów spożywczych. Na pierwszym piętrze miejsce znajdzie przychodnia rehabilitacyjna, świetlica socjoterapeutyczna oraz poradnia leczenia uzależnień. Trwają również rozmowy z lekarzami różnych specjalizacji, którzy będą mogli otworzyć w tym budynku swoje specjalistyczne gabinety lekarskie. Drugie piętro przeznaczone jest na niewielkie mieszkania pod wynajem. W sumie będzie ich 12.
Inwestycja doskonale wpisuje się w założenia rewitalizacji centrum miasta. Przyjęty charakter budynku będzie miał znaczący wpływ na zmianę funkcjonowania tej części miasta oraz przekształcenia jego struktury przestrzennej na bardziej atrakcyjną dla mieszkańców i przybywających turystów.
Trwają także intensywne prace związane z przygotowywaniem długo oczekiwanej inwestycji pn. „Rewitalizacja i przebudowa placu Miejskiego – Placu Ratuszowego w Rzepinie”, w ramach której zostanie przebudowany Plac Ratuszowy oraz wszystkie drogi i chodniki w obrębie Starego Rynku. Powstaną nowe miejsca parkingowe. Będzie również nowoczesny i nietypowy teren rekreacyjny, podświetlana fontanna oraz wiele innych elementów nowoczesnej architektury miejskiej (red.).