GÓRZYCA Wspólna zabawa, historia i jubileusz

Połączyła nas historia

2 września w parku w Górzycy połączyła ludzi historia
Była to historia Górzycy odczytana przez dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzatę Gniewczyńską, ponieważ w 2017 roku miejscowość obchodzi swoje 765-lecie. Była to również historia 30 lat istnienia Górzyckiej Kapeli Ludowej. Była to również prahistoria Górzycy, gdyż towarzyszyła wszystkim wystawa pt. „Bogactwa Górzycy”, którą wypożyczyło Muzeum Twierdzy z Kostrzyna nad Odrą. Do obejrzenia była również wystawa “Górzyca wczoraj i dziś” stworzona dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury z mieszkańcem Bogusławem Adamowiczem, którą zobaczyć można do końca września w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich przy ul. Polnej 8/1.
Jubileusz Górzyckiej Kapeli Ludowej był okazją do wygłoszenia pięknych słów skierowanych zarówno do jej członków, jak i do dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzaty Gniewczyńskiej za wspólny czas, poświęcenie i dobrą współpracę podczas ostatniego dziesięciolecia. Podziękowania dla Górzyckiej Kapeli Ludowej złożyli również wójt gminy Robert Stolarski oraz zaprzyjaźniony zespół „Kryniczeńka”. Warto przypomnieć, że na 25-lecie istnienia Górzycka Kapela Ludowa nagrodzona została odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obejrzeć można było widowiskowy spektakl taneczny w wykonaniu ukraińsko-polskiego Teatru Tańca “Kwieciste Gwiazdy”, pobawić się przy dźwiękach zespołu „Stereo” znanego z programu POLO TV. Na scenie nie zabrakło również lokalnych artystów. Wystąpili: zespół Młodzi Duchem, grupa gimnastyczno-taneczna „New generation” z Rzepina, Kapela „Myślanie” z Myśliborza, solistka Alicja Biernat, zespół „Kryniczeńka” z Białkowa oraz wspaniały duet „Nieobecni”. Tego dnia w Górzycy można było również usłyszeć fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, odczytane w ramach ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP „Narodowe czytanie”. Czytali: dyrektor BGŻ BNP Paribas Aneta Staniszewska, proboszcz parafii w Górzycy ks. Czesław Grzelak oraz wicewójt Górzycy Anna Kwiek-Judycka. Całość imprezy zwieńczyła wieczorna zabawa przy muzyce DJ’a Dawida.
W Górzycy podczas imprezy „Historia łączy” można było obejrzeć wspaniałe stoiska wystawiennicze: osadę rycerską, gdzie było można postrzelać z prawdziwego łuku, powalczyć rycerskim mieczem, a także sprawdzić się w innym konkurencjach sprawnościowych, Koło Gospodyń z Pamięcina zapraszało na lokalne smakołyki m. in. aromatyczną zupę gulaszową, można było spróbować swoich sił w lepieniu z gliny na stoisku garncarza, zjeść przepyszne domowe ciasto, sprawdzić swoje szczęście w loterii fantowej i skosztować domowych ruskich pierogów
Gminny Ośrodek Kultury składa serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji: wójtowi Robertowi Stolarskiemu, Zakładowi Gospodarki Komunalnej, sołtysowi i Radzie Sołeckiej Górzycy, firmie Kodar Security Dwa z Kostrzyna nad Odrą, Stanisławowi Sękowskiemu, Dagmarze Miłek-Kwiatkowskiej, Annie Kozłowskiej, Wiesławie Kosmali oraz prezesowi Banku Spółdzielczego z Ośna Lubuskiego Anieli Kijkowskiej.
MARTA HOŁUBOWICZ