CYBINKA “Przestrzegaj zasady: segreguj odpady!”

Eko-Festyn w Sądowie

Pod koniec sierpnia w Sądowie, w ramach realizacji projektu współfinansowanego kwotą prawie 10 tys. zł ze Środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, odbył się Eko–Festyn pn. „Przestrzegaj zasady: segreguj odpady!”

Festyn rozpoczął się akcją zbierania odpadów komunalnych z odcinka rzeki Pliszki. Wakacje są okresem wielu spływów kajakowych, organizacji pikników i grillowania na świeżym powietrzu, a co za tym idzie „produkcją” większej ilości odpadów komunalnych zanieczyszczających środowisko. Eko–Festyn był wspaniałą okazją do uprzątnięcia odpadów i sposobem na podniesienie wiedzy mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych, w zakresie: postępowania z odpadami, selektywnej zbiórki, metod segregacji odpadów, recyklingu i innych sposobów dbania o stan środowiska.
Druga część festynu rozpoczęła się na placu przy kościele w Sądowie, gdzie przygotowano wiele atrakcji m.in. warsztaty tematyczne dotyczące tworzenia biżuterii z odpadów komunalnych. Uczestnicy mogli tworzyć niezwykłe broszki, breloczki oraz bransolety przy użyciu surowców wtórnych. Przy użyciu odrobiny fantazji, z nakrętek, butelek, korków powstawały również eko-roboty. Przeprowadzono również warsztat pn. „Drugie życie reklamówek”.
Instruktorzy przeprowadzili także zabawy i gry, które miały za zadanie podniesienie wiedzy w zakresie postępowania z odpadami oraz świadomości i wrażliwości ekologicznej dzieci. Zorganizowano m. in. zabawy pn. ”Zgadnij czym jestem”, „Wojna na kulki papierowe”, „Sprint z odpadami”, w których obdarowano dzieci nagrodami ufundowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Główną atrakcją imprezy było rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego wcześniej przez gminę Cybinka na wykonanie eko-tratwy z odpadów komunalnych. Do konkursu zgłosiło się dwóch wykonawców: Amadeusz Andruszkiewicz z Sądowa i dziewczyny z Środowiskowego Domu Samopomocy w Bieganowie. Aby wyłonić zwycięzcę jury sprawdziło tratwy pod względem wytrzymałościowym, bezpośrednio na rzece Pliszce. Ostatecznie przyznano ex equo dwa pierwsze miejsca i nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
W festynie uczestniczyło około 500 osób. Na placu swoje stoiska mieli także przedstawiciele Celowego Związku Gmin i Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Dla najmłodszych uczestników nie zabrakło również malowania twarzy, przygotowanego przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Słońcem” w Bieganowie.
Festyn zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom eko-festynu oraz zachęcamy nie tylko mieszańców gminy Cybinka do systematycznej segregacji odpadów komunalnych (red.).