CYBINKA Już po raz dziesiąty w Aurith i w Uradzie

Polsko-Niemieckie Święto Lata

Już po raz dziesiąty w Uradzie odbyło się Polsko-Niemieckie Święto Lata Aurith-Urad 2017. Jak co roku, na ten dzień uruchomione zostało połączenie rzeczne pomiędzy Uradem a Aurith, które pozwoliło na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami położonymi po obu stronach Odry

Rozpoczęcie w Aurith zaplanowano w samo południe od powitania polskiej delegacji na brzegu Odry. Reprezentował ją burmistrz Marek Kołodziejczyk. Po stronie polskiej rozpoczęcie imprezy na placu głównym zaplanowano na godzinę 15:00. Do tego czasu rozstawione zostały regionalne stoiska artystyczne, scena oraz zestawy plenerowe, tak aby turyści przybywający tego dnia do Uradu mogli korzystać z atrakcji.
Oficjalne otwarcie święta po stronie polskiej odbyło się o 16:00. Swoją obecnością zaszczycili je m.in. wiceminister Jerzy Materna oraz starosta Marcin Jabłoński.
Polsko-niemiecki blok muzyczno-rozrywkowy rozpoczął występ grupy w strojach regionalnych z Ziltendorf, a następnie na scenie zaprezentowało się stowarzyszenie Tańca Karnawałowego Finkenheerd i Klub Taneczno-Sportowy Finkenheerd. Po tanecznych prezentacjach na scenie przeplatały się polsko-niemieckie występy wokalne w wykonaniu m. in. Kamili Wołczek, młodzieży Społecznego Ogniska Muzycznego z Cybinki, Rudiego Eichhorn, Boba Lehmanna, Michała Gielniaka oraz Zespołu Antidotum, Boombastic i Hitman. Na scenie odbył się również pokaz zumby w wykonaniu grupy Karoliny Falkowskiej.
Występy uzupełniały również regionalne stoiska artystyczne. Dzieci mogły cieszyć się darmowymi dmuchańcami.
Tegoroczny projekt „Po obu stronach Odry” polsko-niemieckiego Święta Lata współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie)-Brandenburgia 2014 – 2020, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu państwa. Celem projektu była kontynuacja rozwoju współpracy i integracji pomiędzy gminą Cybinka oraz urzędem Brieskow-Finkenheerd (Amt Brieskow-Finkenheerd) poprzez wspólną realizację transgranicznego przedsięwzięcia kulturalno-rozrywkowego (red.).