SŁUBICE Zakończenie projektu

Promujemy czytelnictwo

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła uroczystość z okazji zakończenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz projektu autorskiego, który był połączony z programem pt. „Książka odkrywa sekrety: uczy-bawi-wychowuje”

W uroczystości uczestniczyli: Amelia Szołtun – członek zarządu powiatu słubickiego, dyrektor Agnieszka Mińska oraz Renata Bac – pracownik słubickiej biblioteki.
W kończącym się roku szkolnym ośrodek aplikował do pierwszej edycji Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym przekazanie środków finansowych na uzupełnianie księgozbioru bibliotek szkolnych w nowości wydawnicze.
Placówka została zobligowana do realizacji wielu różnorodnych przedsięwzięć promujących książki i czytelnictwo. W związku z tym, iż biblioteka szkolna pracuje innowacyjną metodą projektów edukacyjnych – opracowała i wdrożyła autorski projekt pt. „Książka odkrywa sekrety: uczy-bawi-wychowuje”, pozyskując sponsorów na jego realizację.
Projekt skierowany był do wszystkich uczniów ośrodka oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych i miał charakter integracyjny – zakładał ścisłą współpracę z rodzicami oraz ze środowiskiem lokalnym: szkołami, instytucjami samorządowymi, instytucjami kulturalnymi i lokalnymi mediami. W jego ramach odbyło się wiele różnorodnych działań. Książka królowała na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych, terapeutycznych, w internacie. Przeprowadzono dwanaście wydarzeń promujących czytelnictwo, m.in. szkolny festiwal czytania, zorganizowana została także wystawa książek historycznych.
Zgodnie z wymogami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zacieśniona została współpraca z słubicką biblioteką. Uczniowie uczestniczyli w większości wydarzeń, które organizowała placówka, m. in. oglądali inscenizację „Kraina Lodu”, uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem Emilem Wittem oraz z Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Brali aktywny udział w projekcie „Krecik Moim Przyjacielem”.
W ramach projektu „Książka odkrywa sekrety” biblioteka szkolna zorganizowała cztery konkursy, w tym dwa plastyczne wspólnie z książnicą miejską. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs fotograficzny „Selfie z książką” adresowany do uczniów, nauczycieli i rodziców. Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło podczas uroczystości zakończenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sponsorami nagród byli: biblioteka słubicka, starostwo powiatowe, urząd miejski, przedstawiciel wydawnictwa „Egmont” oraz osoby prywatne. Za wszelką pomoc i wsparcie przy realizacji programu wyrazy podziękowań składa koordynator Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Maria Wałach (red.).