KRZESZYCE Edukacyjna zabawa

Ekologiczny piknik

Z okazji Dnia Dziecka gmina Krzeszyce i Gminny Ośrodek Kultury zorganizowali nietypowy piknik ekologiczny

Impreza dofinansowana została ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Priorytetem była edukacja ekologiczna mieszkańców w obszarze dotyczącym ochrony ziemi, obejmująca zakres tematyczny skupiony na prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi.
Na uczestników pikniku czekała cała masa gier, konkursów i zabaw edukacyjnych prowadzonych przez pracowników GOK-u oraz animatorów z Fundacji Ekologicznej Arka, która łączyła ekologię z działaniami społecznymi.
Przygotowane atrakcje stanowiły przestrzenne edukacyjne gry planszowe, rowerowe kino, w którym każdy mógł obejrzeć film traktujący o możliwościach minimalizacji produkcji odpadów, a także powtórnym ich wykorzystaniu i przetwarzaniu, przestrzenne ekomemory, dające wiedzę dotyczącą oszczędzania surowców i zbiórki odpadów „u źródła”. Dodatkowo przygotowane były wystawy o tematyce: „Zasada 3R (reduce, reuse, recycle)” w Polsce znanej pod nazwą 3U (unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj powtórnie, utylizuj) oraz „Segregujesz-Zyskujesz”, czyli pokaz przedstawiający podstawowe problemy dotyczące sposobów pozbywania się śmieci.
Gminny Ośrodek Kultury zadbał o najmłodszych, proponując im konkursy: „Drugie życie odpadów” – uczestnicy dosłownie, dzięki własnej wyobraźni dawali odpadom drugie życie, tworząc z nich zupełnie nowe i pomysłowe przedmioty. Drugą propozycję stanowił konkurs wiedzy „Sortownia”, w którym uczestnicy w grupach udzielali odpowiedzi na „ekopytania”. Dodatkowo przeprowadzono akcję „Drzewko za odpady”, w której za określoną ilość baterii, elektrośmieci lub opakowań plastikowych uczestnicy otrzymywali sadzonki drzew – buka, dębu, brzozy, wiązu, czy wierzby.
Na zakończenie Eko-pikniku podsumowano i nagrodzono laureatów konkursu „Listy dla Ziemi” – kampanii urzeczywistniającej to, czego dzieci oczekują – szczęśliwego, a więc także zdrowego życia w środowisku naturalnym, pełnym zwierząt i piękna, a podczas całego pikniku można było oglądać galerię prac konkursowych.
Organizatorzy zadbali o to, by atrakcje nie ograniczały się tylko do uczty umysłowej. Sołectwo Krzeszyce zatroszczyło się, by nikt na imprezie nie był głodny – serwowało domowej roboty pierożki, ciasta, a także wyśmienitą pajdę i gorące napoje.
Pomimo deszczowej i wietrznej pogody nie brakowało chętnych do wspólnej nauki i zabawy. Mamy nadzieję, że każdy, kto dołączył do Eko-pikniku wyniósł ze sobą coś więcej – wiedzę i świadomość, że przyszłość naszej planety, a w tym także życie ludzi, zależy wyłącznie od nas samych.
Dziękujemy organizatorom, wójtowi gminy Krzeszyce, sołectwu Krzeszyce oraz Fundacji Arka za wspaniałe i pouczające niedzielne popołudnie (red.).