RZEPIN IX Mistrzostwa Polski Szkół w umiejętnościach leśnych

Nasi uczniowie górą!

W Starościnie odbyły się najważniejsze, największe i najbardziej prestiżowe zawody, organizowane co roku przez szkoły leśne podległe ministrowi środowiska. Chodzi oczywiście o IX Mistrzostwa Polski Szkół w umiejętnościach leśnych

Zawody obejmowały całość wiedzy i umiejętności leśnych i trwały trzy dni, podczas których przeprowadzonych zostało 21 konkurencji, w tym pięć z użyciem pilarek.
Tak jak zawsze wystartowały wszystkie reprezentacje szkół leśnych, których organem prowadzącym jest minister środowiska (gospodarz TL Starościn, ZSL Goraj, TL Milicz, TL Białowieża, TL Warcino, ZSLiE Brynek, ZSL Zagnańsk, TL Tuchola, ZSL Rogoziniec, ZSL Lesko i ZSL Biłgoraj oraz zespół ZSL z Rucianego-Nidy).
Honorowy patronat nad mistrzostwami objął m.in. Sławomir Wencel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, zaś patronat medialny TVP3 oraz Gazeta Lubuska.
Zwycięzcą zawodów zostało Technikum Leśne w Starościnie i to ono reprezentowało będzie Polskę na Mistrzostwach Europy w umiejętnościach leśnych w Szwajcarii.
Mistrzostwom towarzyszyły dodatkowe imprezy, takie jak pokaz broni z XIX i XX wieku (m.in. z okresu wojny secesyjnej w USA oraz I i II wojny światowej) ze zbiorów Wojciecha Pokrzywki; wystawa bonsai wraz z pokazem ich formowania w wykonaniu Alfreda i Jacka Rostkowskich (Szkółka Bonsai Sulęcin); dzień otwarty TL, podczas którego można było obejrzeć ciekawe gabinety leśne i ich nowoczesne wyposażenie. Dodatkową atrakcją była prezentacja sprzętu renomowanych firm, takich jak m.in. Makita, Husqvarna, Motorola (red.).