KRZESZYCE X Międzynarodowy Kołczyński Bieg Olimpijski

Wszyscy wygrali

W tym roku wzięło w nim udział blisko tysiąc osób

Przyjechał mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym w Barcelonie Dariusz Goździak oraz dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Tomasz Kucharski. Dotarł też prezes Lubuskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Jan Graliński i prezes Szkolnego Związku Sportowego poseł Wojciech Ziemniak.

Jubileuszową imprezę tradycyjnie rozpoczął ceremoniał olimpijski. Uczniowie z miejscowej podstawówki przypomnieli historię biegu, w którą wpisało się mnóstwo ludzi: nauczyciele-entuzjaści, aktywni rodzice i uczniowie oraz wspaniali goście: samorządowcy i olimpijczycy.
To w głowie nauczyciela wychowania fizycznego I. Góry zrodził się pomysł stworzenia biegu po to, by bieganie stało się stylem życia. I udało się! – biegają nawet ci, którzy nie potrafią jeszcze chodzić (w wózkach pchanych przez rodziców).
Nie zabrakło symboli prawdziwych igrzysk. Flagę olimpijską wniosły medalistki mistrzostw województwa w lekkiej atletyce z MLUKS „Postomia” Sulęcin-Kołczyn. Zaszczytu zapalenia znicza olimpijskiego dostąpił Antek Kudlaszyk z IV kl., podwójny mistrz szachowy w szkole i czołowy szachista w województwie lubuskim. Znów zatańczyły „Greczynki”, w górę poleciały gołębie.
Na linii stanęło 770 uczestników, 5-kilometrowy dystans pokonali z kijami nornic walking, spacerem albo na rowerze. Na trasie można było zobaczyć dzieci, młodzież, seniorów i niepełnosprawnych. Najstarszą zawodniczką była 81-letnia pani Janicka, która biega od początku. Najlepszy wynik uzyskał Patryk Sopota z Drezdenka, a za nim Bogusław Kozioł i Daniel Krajczyński. Jako pierwsza kobieta przybiegła Klaudia Kobydecka z Kostrzyna nad Odrą, a za nią Kamila Kowalczyk i Lucyna Poznańska.
Pobiegły też drużyny. Byli to m.in. uczniowie okolicznych szkół, żołnierze i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, sportowcy z lokalnych drużyn i niepełnosprawni ze stowarzyszenia Promyk.
Po biegu odbył się festyn rodzinny z grochówką, ciastem, lodami, atrakcjami dla dzieci itp. Ale najważniejsze było losowanie 12 rowerów. Każdy zawodnik otrzymał jubileuszowy medal na pamiątkę.
Bieg został wsparty przez zarząd województwa lubuskiego. Organizatorzy: Zespół Edukacyjny w Kołczynie z dyrektor Beatą Brzezińską na czele, urząd gminy reprezentowany przez wójta Stanisława Peczkajtisa oraz MLUKS „Postomia” Sulęcin-Kołczyn pod wodzą prezesa klubu – Eugeniusza Sembratowicza serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji X Biegu Olimpijskiego (red.).