KRZESZYCE Majowe spotkanie DKK dla dorosłych w Kołczynie

Dramat wojny

10 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w kołczyńskiej bibliotece. Tematem spotkania była książka Meltem Yilmaz pt. „Soraya”

To opowieść o losach 19-letniej Syryjki. Historia rozgrywa się teraz, w trakcie okrutnej, dziejącej się na naszych oczach wojny. Pewnego dnia dziewczyna wraz z rodzicami traci wszystko. Jej ojciec staje się kaleką, matka powoli traci zmysły, a ona sama pogrąża się w rozpaczy. Cała rodzina trafia do obozu dla uchodźców w Turcji. Wtedy ojciec, aby polepszyć stan życia córki, podejmuje dramatyczną decyzję, aby wydać Sorayę za mąż. Wszystko dzieje się za zgodą dziewczyny, która wierzy, że za sprawą małżeństwa uda się również pomóc jej rodzinie. Nikt jednak nie wie, że jej mąż jest aż o trzydzieści lat starszy i posiada już jedną żonę. Miłość bywa jednak ślepa i… potrafi niszczyć bardziej niż wojna.
Soraya to smutna i wstrząsająca powieść, zdecydowanie zapada w pamięć. Książkę czyta się jednym tchem. Napisana z okrutną dosadnością, przedstawia autentyczne problemy ludzi żyjących w krajach objętych wojną.
Książka warta przeczytania i zastanowienia się jak wiele mamy (red.).