KRZESZYCE Spotkanie DKK dla młodzieży

Przełamujemy stereotypy

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży klubowicze poznali kolejną część z serii bajek psycho-edukacyjnych pt. „Żywe srebro”

Opowieść pozwoliła nam poznać świat Hani, która boryka się z problemem ADHD. Bajka ukazuje problem dziecka z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, z zaburzeniami koncentracji uwagi, daje możliwość utożsamienia się z bohaterką i jej problemem.
Za pomocą bajki w prosty sposób zostało wyjaśnione młodzieży pojęcie ADHD. Zaburzenie to charakteryzuje się: brakiem koncentracji uwagi, który u naszej Hani daje o sobie znać zawsze, gdy gubi kapcie, idzie do łazienki bez ręcznika, nie założy skarpetki czy nie wytrzyma do końca oglądanej bajeczki; a także pobudliwością, gdy małe piórko jest przyczyną zniszczenia pięknego zamku oraz nadruchliwością (mała bohaterka musi ciągle skakać, biegać i figlować).
W nawiązaniu do książki prowadzone były zabawy stosowane w terapii nadpobudliwości psychoruchowej, było to połączenie zajęć z wiedzy teoretycznej z pracą ”terapeuty- bibliotekarza” (red.).