KRZESZYCE Mieszkańcy oddali hołd bohaterom

Ciekawa lekcja historii

Gminny Ośrodek Kultury zorganizował uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzięki pomocy Fundacji Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Instytutu Pamięci Narodowej GOK przyłączył się do akcji Namioty Wyklętych.

Program wydarzenia był bardzo obszerny. Impreza rozpoczęła się uroczystym apelem, podczas którego padło wiele pięknych i wzruszających słów na temat odwagi, wielkiego serca i bohaterstwa działaczy ruchu antykomunistycznego. Delegacje Rady Powiatu, Rady Gminy Krzeszyce, Zespołu Szkół Samorządowych oraz władze gminy Krzeszyce złożyły wiązanki i znicze pod pomniki Danuty Siedzikówny – Inki.
Po części oficjalnej wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać prelekcji nt. „Polskie podziemie antykomunistyczne w latach 1944-1956”, przygotowanej i poprowadzonej przez dr Piotra Krzyżanowskiego – wykładowcę Akademii im. Jana z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Namiot Wyklętych wypełniła zaciekawiona i poruszona młodzież z Publicznego Gimnazjum w Krzeszycach. Wykład rozbudził pragnienie odkrywania historii w uczniach, którzy po jego zakończeniu zasypali dr Krzyżanowskiego serią pytań.
Nie tylko młodzież mogła liczyć na atrakcje. Namioty wyklętych odwiedziły cztery grupy dzieci z Przedszkola Gminnego im. Misia Uszatka w Krzeszycach. Z wypiekami na twarzy oglądali prezentację Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wyklętych: Damiana Kuligowskiego i Jakuba Bąka. Każdy mógł obejrzeć i przytrzymać oryginalną broń z czasów okupacji. Dzieci otrzymały kolorowanki, przekazane przez Fundację Studenci dla Rzeczypospolitej i, poruszone tematem, obiecały stworzyć w przedszkolu galerię prac. Dodatkowy prezent stanowiły ryngrafy i odblaskowe opaski nadesłane przez Instytut Pamięci Narodowej. Dzieci były zachwycone i ogromnie zaciekawione, zadawały pytania, aktywnie uczestnicząc w pokazie.
Na kolejną grupę gimnazjalistów czekał film „Zapora”, przygotowany przez IPN. Młodzież nie kryła wzruszenia i wdzięczności za tak ciekawą i emocjonującą lekcję historii.
Oprócz bogatego programu dydaktyczno-informacyjnego można było obejrzeć galerię prac plastycznych pochodzących z zeszłorocznej edycji konkursu plastycznego: „Odkryjmy na nowo nieznaną historię Polski”, na temat „Inka-bohaterka, która zachowała się, jak trzeba” oraz „Odważny Miś Wojtek”, a także zapoznać się z literaturą dotyczącą okresu okupacji i sylwetkami żołnierzy niezłomnych opisanymi na biogramach (red.).