KRZESZYCE Japońskie bajki „KAMISHIBAI” dla przedszkolaków w bibliotece

Warsztaty dla najmłodszych

Niczym jak z bajki, uśmiechnięta „Pani Wiosna’’ z ogromnym koszykiem pełnym słodkich niespodzianek i „Pani z Japonii” z tajemniczą skrzynką, codziennie witały dzieci i ich wychowawczynie w swojej bibliotece

W trzydniowych warsztatach uczestniczyły trzy grupy przedszkolaków, przyszłych czytelników, nowych twórców sztuki „Kamishibai”. Po przedstawieniu oryginalnej bajki pod tytułem ,,Kotka Milusia”, dzieci miały zadanie. Po uprzednim wysłuchaniu wierszy związanych z wiosną, musiały stworzyć własne ilustracje na podstawie właśnie „Kamishibai”.
KAMISHIBAI to sztuka, która wywodzi się z Japonii. To opowiadanie historii za pomocą ilustracji/obrazów wykonanych na kartonowych planszach, które wsuwa się do drewnianego pudełka tzw. butai. Kartonowe plansze z obrazami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył kartonu jest zarezerwowany na teks i miniaturę obrazka. Scena stoi zwrócona do publiczności. Opowiadający/czytający stoi za nią i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze.
Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem, było to coś nowego w promowaniu czytelnictwa. Mamy nadzieję, że maluchy na długo zapamiętają zajęcia w krzeszyckiej bibliotece. Miały też okazję poznać pracę swoich ulubionych bibliotekarek. Dowiedziały się jak funkcjonuje czytelnia, na czym polega wypożyczanie i co robią panie kiedy w bibliotece jest cicho i spokojnie, kiedy nie słychać dziecięcego gwaru.
Nasi milusińscy nie mogą doczekać się kolejnych spotkań, na które oczywiście my panie bibliotekarki już zapraszają (red.).