KRZESZYCE Spotkanie DKK

Ciemność w bibliotece

Tematem ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w krzeszyckiej bibliotece była książka „Ciemność” z gatunku non-fiction

Historią opowiedzianą w książce media zajmowały się bardzo długo. Sześć lat temu 33 górników zostało zasypanych 700 metrów pod ziemią na długie 69 dni. Hector Tobar, jako jedyny, otrzymał zgodę górników na opisanie ich historii.
Autor wielokrotnie rozmawiał z poszkodowanymi, ich rodzinami, poświęcił kilka lat swojego życia na podróże do Chile.
Opisywani przez niego górnicy zmagali się z syndromem stresu pourazowego, wracali do nałogów, ich rodziny rozpadały się w wyniku powracających problemów.
Tobar opisał w książce dwie strony górniczej katastrofy. Na jednym biegunie została heroiczna walka uwięzionych pod ziemią górników o życie i późniejsze ich zmagania z traumą, na drugim polityczne wykorzystywanie tragedii, żerowanie na ludzkim nieszczęściu. W tle zostały opisane skomplikowane losy samych zasypanych, ich wiara w cud, który się wydarzył, walka z głodem, samym sobą i tytułową ciemnością.
Nasze klubowiczki próbowały poznać uczucia bohaterów książki. Książka zrobiła na nich ogromne wrażenie, skłoniła do wielu refleksji, z pewnością na długo pozostanie w pamięci (red.).