SŁUBICE Krecik w bibliotece!

krecikSympatyczny zwierzak

Do biblioteki zawitał niezwykły gość, który w tym roku obchodzi swoje 60. urodziny

W oddziale dla dzieci zadomowił się krecik – bohater popularnej czeskiej bajki

Wystawa „Krecik moim przyjacielem” składa się z dwustu eksponatów przedstawiających wizerunek tego sympatycznego zwierzątka. Są wśród nich m.in. pluszaki, figurki z drewna i ceramiki, zabawki, gry, kubki i książki. Właścicielem kolekcji jest Jan Rodak z Witnicy. Kreciki zbiera od 14 lat, a pierwszym eksponatem w jego kolekcji był pluszak – Krecik, który został przywieziony prosto z Pragi. I tak to się zaczęło…
Kolekcja stale się powiększa, gdyż pan Jan nie tylko sam zdobywa nowe eksponaty, ale pomaga mu w tym cała jego rodzina, znajomi i przyjaciele.
Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad 60 krajach. Jest rozpoznawany na całym świecie. Pierwszy film o nim powstał w 1956 roku. Według obiegowej historii narodził się przypadkiem. Jego twórca, Zdenek Miler wybrał się na spacer do lasu, aby w spokoju pomyśleć o nowym bohaterze dla dzieci. W pewnym momencie potknął się o kopiec kreta i miał już swojego bohatera!
Krecik jest bohaterem książek dla dzieci, bajek, kolorowanek, maskotek i innych gadżetów. Bawi nas, zachwyca swoimi pomysłami, jest przesympatyczny! Kochały go i kochają wszystkie dzieci! Bajki o kreciku znają nasi rodzice, nasze babcie, dziadkowie i my!
W ramach akcji „Krecik moim przyjacielem” zapraszamy wszystkich, małych i dużych, do oglądania tej niezwykłej wystawy.
Przygotowaliśmy również cykl spotkań z krecikiem i książką w roli głównej, przeznaczony dla dzieci z przedszkoli i szkół (red.).