KRZESZYCE Zapyta zima, co zrobiło lato?

Festiwal smaków

Właśnie odbył się I Festiwal Przetworów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach – filia w Kołczynie

Do czytelni w Kołczynie przybyły mieszkanki oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z gminy Krzeszyce. Czytelnia kołczyńskiej biblioteki zmieniła się w salon owocowo-warzywny. Każda grupa pań miała swój stolik, a na nim pyszniły się słoje, słoiki, słoiczki, butelki wypełnione sokami, dżemami, powidłami, nalewkami, sałatkami z warzyw i owoców ogrodowych i dziko rosnących, o niezrównanych walorach zdrowotnych i smakowych.
Festiwal otworzyły jego pomysłodawczynie i organizatorki Urszula Kołodziejczak i Jolanta Solińska.
Po uroczystym otwarciu panie wznosiły toast bardzo zdrowym i smacznym kwasem buraczanym. Podniósł się gwar i ruch od stolika do stolika. Rozpoczęła się degustacja, wymiana przetworów i przepisów, przy czym każda pani mogła oddać swój głos na najlepszy jej zdaniem produkt. Największym powodzeniem cieszyły się: dżem dyniowo-pigwowy, soki, marmoladka z jarzębiny, mus jabłkowy i oczywiście nalewki. Najwięcej punktów zdobyła Krystyna Ścigała za dżem dyniowo-pigwowy i tym samym zajęła pierwsze miejsce.Drugie miejsce zajęła Małgorzata Szydłowska. Obie panie z Kołczyna.Równorzędne drugie miejsce przypadło Janinie Jurgowiak – gorzowskiej sympatyczce obu bibliotek, która ubarwiła spotkanie recytacją wierszy J. Tuwima, K.I. Gałczyńskiego i swojego autorstwa.
Część przetworów panie między sobą wymieniły, część odsprzedały, darowały i wzbogaciły w rady, przepisy, wzmocnione przyjaźniami opuściły gościnne progi kołczyńskiej biblioteki (red.).