KRZESZYCE Spotkanie DKK

k50Polak nieszczęśliwy

„Polak sprzeda zmysły” Konrada Oprzędka to książka którą członkowie DKK z Krzeszyc omawiali na ostatnim spotkaniu

Autor pisze, że pierwowzorem jego książki były reportaże Krzysztofa Kąkolewskiego, który także na podstawie ogłoszeń prasowych odczytał historie Polaków.
Po przeczytaniu książki mam wrażenie, że w świecie wirtualnym wszystko można kupić i sprzedać. Sprzedać używane majtki, swój mocz, nerkę na spłatę długów, a kupić: ojca dla przyszłego dziecka, pigułki i inne preparaty na ból, lęki, na młodość, na pamięć. Na sprzedaż idą także pamiątki rodzinne, kiedyś ważne dla ich dziadków, rodziców.
Marzenia robią z człowieka niewolnika, kupuje, kupuje a później sprzedaje w Internecie.
Konrad Oprzędek dość czytelnie wyjaśnia dlaczego Polacy w rankingu ONZ prezentującym najszczęśliwsze narody świata, zajmują dość odległe miejsce, bo aż pięćdziesiąte siódme. Ta książka to krótkie reportaże, które dość boleśnie pokazują, że Polacy mają skłonność do bycia malkontentami i żyją w kraju, który nie wykazuje się opiekuńczością wobec obywateli, rzuca im kłody pod nogi i nie pozwala godnie żyć, prawdziwie marzyć, spełniać się i czuć szczęśliwym.
Autor pisze o kraju, w którym młodość nie może cieszyć się swoimi prawami, a starość nie ma tych praw właściwie żadnych. Niestety w tych reportażach jest dużo gorzkiej prawdy o życiu polskiej społeczności. Autor stara się tej rzeczywistości sprzeciwić, ale daje też dużo przykładów polskiego zagubienia, bezradności, rozpaczy i przerażenia.
Ta książka nie porusza spraw polityki. To książka o naszych małych życiach, w których każdy chciałby żyć choć odrobinę lepiej, szczęśliwiej i być trochę bogatszym.
ALICJA KRZYŻAŃSKA