RZEPIN Dożynki Gminne w Lubiechni Wielkiej

Podziękowali rolnikom

W tym roku dożynki w gminie Rzepin odbyły się we wsi Lubiechnia Wielka

Dożynki to największe i najważniejsze w roku święto gospodarskie poświęcone zbiorom plonów, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników.
Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęła msza odprawiona w kościele Matki Bożej Różańcowej w Lubiechni Wielkiej. Po jej zakończeniu korowód z wieńcami dożynkowymi, w uroczystej asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Drezdenka, dotarł na plac przy boisku sportowym, gdzie przeprowadzony został ceremoniał dożynkowy.
Przedstawiono tegorocznych starostów dożynek: Kamilę Besarabę z Lubiechni Wielkiej oraz Adama Śliwińskiego z Kowalowa. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis przywitał przybyłych gości, następnie podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę.
W trakcie dożynkowego ceremoniału Sławomir Dudzis oraz sołtysi sołectw należących do gminy Rzepin dopełnili tradycyjnego, pełnego symboliki obrzędu dzielenia się chlebem z uczestnikami święta.
Przeprowadzono także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Największą liczbę punktów za wykonany wieniec zdobyło sołectwo Radów – zajmując pierwsze miejsce, sołectwo Sułów zajęło drugie miejsce, a na trzecim uplasowały się razem sołectwa Starków i Starościn. Nie zabrakło również podziękowań dla osób szczególnie zaangażowanych i aktywnych w życiu społecznym wsi.
Podczas części artystycznej na dożynkowej scenie zaprezentował się chór „Wrzosy” z Rzepina, zespół kabaretowo-taneczny „Tęcza” z Grzmiącej oraz w pokazie zumby dzieci z Serbowa, gdzie sołtysem jest Mieczysław Kotulski. Grupa Zumba Kids Serbów, pod kierunkiem Joanny Graczyk, trenuje od dziewięciu miesięcy i występuje w różnych miejscowościach, ostatnio w Gronowie, Siennie i w Słubicach. Do zespołu należą Natalia Romanowska, Julia Romanowska, Paweł Romanowski, Malwina Wiewiórska, Amelia Wiewiórska oraz Nikola Graczyk. – Bardzo chciałabym podziękować za wsparcie paniom z koła gospodyń oraz Danucie Sawickiej i Stanisławowi Bakanowi – mówi nam Joanna Graczyk.
Całość zwieńczył koncert zespołu „Jacaro” i zabawa taneczna z zespołem „Paula & Tomek” (red.).