GÓRZYCA Wielkie atrakcje na rocznicę

Połączyła nas historia

Moc atrakcji na rocznicę ogłoszenia Górzycy siedzibą biskupów

Wszystko odbyło się w ramach przedsięwzięcia pod hasłem „Łączy nas historia”, które zorganizowano z okazji 740-lecia formalnego ogłoszenia Górzycy siedzibą biskupów lubuskich.
Całość rozpoczęła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy Małgorzata Gniewczyńska, która oficjalnie powitała zaproszonych gości i zgromadzonych mieszkańców.
W ramach bloku artystycznego zaprezentowały się lokalne zespoły (Górzycka Kapela Ludowa oraz Młodzi Duchem), a także przedszkolaki z Pracowni Edukacji Kulturalnej i zespół Wrzos reprezentujący Klub Emeryta i Rencisty z Kostrzyna nad Odrą.
W trakcie imprezy odbywała się również ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Wysłuchaliśmy kilku fragmentów powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w wykonaniu m.in. lokalnego poety Tadeusza Kramka, który zaskoczył wszystkich niecodziennym ubiorem z czasów panowania imperium rzymskiego.
Cygański tabor Papuszy zaprezentował wóz taborowy, cygańskie namioty i stroje, tańce, zorganizował także degustację cygańskich potraw.
W osadzie rycerskiej można było spotkać się ze średniowiecznym skrybą, postrzelać z prawdziwego łuku, powalczyć rycerskim mieczem, a także sprawdzić się w innych konkurencjach sprawnościowych.
Historię Górzycy jako biskupstwa lubuskiego przybliżył wszystkim Krzysztof Socha -archeolog i pracownik Muzeum Twierdzy Kostrzyn, badacz, pasjonat i odkrywca górzyckich skarbów.
Ukraiński zespół „Zbruch”, składający się z muzyków i wokalistek z Filharmonii Tarnopolskiej, wprowadził wszystkich w cudowny świat tańca i muzyki, zarówno tej dawnej, jak i współczesnej. Grupa artystów z Ukrainy zaprezentowała składankę tańców ukraińskich, cygańskich i gruzińskich.
Cygański Teatr „Terno” również porwał publiczność. Cudowne pieśni cygańskie ilustrowane tańcem i muzyką na żywo ściągnęły przed scenę wielu zaciekawionych widzów. Była to gwiazda wieczoru, która w Górzycy zaprezentowała swój jubileuszowy koncert z okazji 60-lecia swojej działalności oraz 60-lecia pracy twórczej jego założyciela Edwarda Dębickiego, kompozytora, twórcy, wirtuoza akordeonu.
Całość zakończyła wieczorna zabawa przy muzyce DJ’a.
Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji: wójtowi gminy Robertowi Stolarskiemu, kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej Zbigniewowi Nerko, Stanisławowi Sękowskiemu (firma Kodar Security), sołtysowi Irenie Ambroziak i radzie sołeckiej Górzycy, nadleśniczemu z Ośno Lubuskiego Sławomirowi Borzykowskiemu, Dariuszowi Kamińskiemu, Warsztatowi Terapii Zajęciowej z Żabic, kierownikowi oddziału BGŻ BNP Paribas z Kostrzyna nad Odrą Anecie Staniszewskiej, Anieli Kijkowskiej prezesowi Banku Spółdzielczego w Ośnie Lubuskim oddział w Górzycy, oraz Komendzie Powiatowej Policji w Słubicach.
MARTA HOŁUBOWICZ