CYBINKA Polsko-Niemieckie Święto Lata Aurith-Urad 2016

Zabawa po obu stronach rzeki

Już po raz dziewiąty, 10 września w Uradzie, odbyło się Polsko-Niemieckie Święto Lata Aurith-Urad 2016. Jak co roku, na ten dzień uruchomione zostało połączenie rzeczne pomiędzy Uradem a Aurith, które pozwoliło na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami położonymi po obu stronach Odry

Świętowanie w Aurith rozpoczęło się od powitania polskiej delegacji na brzegu Odry. Wśród przedstawicieli strony polskiej byli: Marek Kołodziejczyk – burmistrz Cybinki oraz Sebastian Łukaszewicz – sekretarz gminy.
Po powitaniu na brzegu rzeki delegacja przeszła na plac, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie święta na scenie oraz blok muzyczno-rozrywkowy w wykonaniu polskich i niemieckich grup artystycznych. Po stronie polskiej rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 14:00. Do tego czasu na placu rozstawione zostały regionalne stoiska artystyczne, scena oraz zestawy plenerowe, tak aby turyści przybywający tego dnia do Uradu mogli korzystać z wielu atrakcji. Oficjalne otwarcie święta po stronie polskiej odbyło się o 17:00.
Polsko-niemiecki blok muzyczno-rozrywkowy rozpoczął występ grupy w strojach regionalnych z Ziltendorf, następnie na scenie zaprezentowało się stowarzyszenia Tańca Karnawałowego Finkenheerd i Klub Taneczno-Sportowy Finkenheerd. Po tanecznych prezentacjach na scenie przeplatały się polsko-niemieckie występy wokalne w wykonaniu Klaudii Banaszkiewicz i Kamila Wołczek – absolwentek Społecznego Ogniska Muzycznego z Cybinki, Rudiego Eichhorn, Endrju, Ali Pszczółkowskiej i Urszuli Lidwin, Michała Gielniaka oraz zespołu An Dreo&Karina, wykonujących włoskie szlagiery znane po obu stronach Odry.
Występy na scenie uzupełniały stoiska ze swojskim jadłem, regionalne stoiska artystyczne, a dla najmłodszych darmowe dmuchańce do skakania.
Realizacja projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2014 – 2020, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Sprewa Nysa Bóbr oraz budżetu państwa była kontynuacją rozwoju współpracy i integracji pomiędzy gminą Cybinka oraz Urzędem Brieskow-Finkenheerd (Amt Brieskow-Finkenheerd), poprzez wspólną realizację transgranicznego przedsięwzięcia kulturalno-rozrywkowego
Tegorocznemu świętu towarzyszył wyjątkowo gorący dzień… i taka też była atmosfera podczas tegorocznych obchodów Polsko-Niemieckiego Święta Lata w Uradzie i Aurith. Wszystko dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Duży ukłon i słowa uznania składamy w stronę wszystkich podmiotów oraz osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji i przeprowadzenia tej imprezy, w stronę wszystkich zespołów i wykonawców, którzy włożyli dużo wysiłku, aby zaprezentować atrakcyjny repertuar.
Podziękowania należą się także uczestnikom, którzy tak liczne przybyli na wspólne święto. Wasze zadowolenie, dobra zabawa i liczne pozytywne opinie są motywacją do dalszych organizacji podobnych przedsięwzięć… Mamy nadzieję, że się podobało (red.).