CYBINKA Rozmawiali o pszczelarstwie

dzien pszczolWielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół odbył się 8 sierpnia na Placu Kultury przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Cybince, Koło Pszczelarzy oraz Krzesiński Park Krajobrazowy. Szczególne podziękowania należą się sponsorom imprezy, czyli firmie Agro Bieganów oraz Nadleśnictwu Cybinka.
Wydarzenie zorganizowane w ramach IV edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zostało objęte patronatem burmistrza Cybinki Marka Kołodziejczyka.
Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji o pszczołach, którą zaprezentowali pracownicy Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Można było usłyszeć dlaczego pszczoły są tak ważne dla naszego życia, co im szkodzi i jak dbać o to, by było ich jak najwięcej. Po zakończonej prelekcji, która odbyła się w sali widowiskowej MGOK, wszyscy przeszli na plac, gdzie oficjalnego otwarcia spotkania dokonali burmistrz Marek Kołodziejczyk oraz dyrektor MGOK Ewelina Skórska.
Podczas wydarzenia, które po raz pierwszy było organizowane w Cybince, każdy miał możliwość degustacji różnych rodzajów miodu, wzięcia udziału w warsztatach plastycznych przygotowanych przez animatora kultury oraz dowiedzieć się nieco więcej o trudnym zawodzie pszczelarza od doświadczonego Andrzeja Błaszczyka.
Równo o godz. 17:00 został wyemitowany dokument pt.: „Łowcy miodu”, ukazujący życie pszczół i przedstawiający niebezpieczeństwa, jakie grożą nam z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich.
Na zakończenie animator kultury wraz z dziećmi utworzyła zakątek dla pszczół tworząc rabaty z miododajnymi roślinami (red.).