CYBINKA Integracja przez zabawę

cyb3W dzień gorącego lata

Powiatowy Ośrodek Wsparcia z Rzepina uczestniczył w pikniku integracyjnym zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Pod Słońcem”

Gospodarzami imprezy byli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Słońcem” w Bieganowie, którzy starali się najlepiej przyjąć gości.
Pogoda dopisała. W wyśmienitych humorach, po pysznym swojskim posiłku sporządzonym z własnych warzyw, razem bawiliśmy się znakomicie.
Zorganizowaliśmy wiele gier i zabaw, mających za zadanie nie tylko integrację, ale również pozwalających rozwinąć zawarte już relacje interpersonalne, pobudzić wyobraźnię oraz kształtować umiejętności współdziałania w parach i grupach zadaniowych.
Wiele zajęć, zorganizowanych w atrakcyjnej formie, angażowało uczestników emocjonalnie, poznawczo i ruchowo, wywołując przy tym wiele radości, okrzyków i uśmiechów.
Niezwykłym przeżyciem okazały się gry i mini quizy z chustą animacyjną, zwołując chętnych na świeże powietrze do intensywnej, wspólnej zabawy.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko do malowania twarzy, przy którym gromadzili się zainteresowani, cierpliwie ustawiając się w kolejki, by wyjść z nich z barwnymi motylami, groźnymi piratami czy też maskami w stylu Batmana, wampira, liska lub tygrysa.
Nie zabrakło także gier planszowych, dzięki którym mogli się zmierzyć ze sobą zaproszeni goście i gospodarze.
Dla bardziej aktywnych ruchowo i pragnących rozładować swoją energię przygotowany był badminton oraz piłki.
Frajdę sprawiły też kreatywne zajęcia artystyczne, pozwalające zebranym wykazać się własną inwencją oraz twórczym myśleniem, doskonalić posiadane techniki plastyczne, uwrażliwić na piękno, odreagować pozytywne i negatywne emocje oraz poprawić koordynację wzrokowo-ruchową. W ruch poszły farby, flamastry, kredki ołówki i pastele. Wszystkie dużo i mało formatowe dzieła zdobią dziś nasz ośrodek, pozwalając wspominać przyjemnie i wspólnie spędzone chwile.
Zabawa odbyła się w radosnej, przyjaznej i ożywionej atmosferze. Nas to jednak nie dziwi, ponieważ spontaniczna aktywność i pobudzanie do działań ruchowych, to coś, co uwielbiamy, zatem zabawa była przednia!
Z ogromnym żalem żegnaliśmy naszych gości, mając nadzieję, że bawili się tak dobrze jak my.
KATARZYNA PŁUCIENNIK
pedagog SDS „Pod Słońcem” w Bieganowie