SŁUBICE Terapia z psem

jar15Uśmiechy i merdanie ogonem

W roku szkolnym 2015/2016 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach zostały wprowadzone zajęcia kynoterapii zwanej potocznie dogoterapią. Rewalidację prowadzi nauczycielka Agnieszka Kobyłecka, która jest właścicielka psa Bluesta, labradora retrievera

Aby w ośrodku mogły odbywać się lekcje z udziałem psa nauczycielka ukończyła roczny kurs w szkole Adaptus w Bydgoszczy, której założycielką, wykładowcą i szkoleniowcem jest Hanna Wojciechowska, założycielka i szef Polskiego Związku Kynoterapeutycznego.
Pies Bluest, który przyjeżdża do szkoły, musiał być odpowiednio przygotowywany do roli zwierzaka terapeutycznego. Został zakupiony w hodowli labradorów, w której jego rodzice są czynnymi psami terapeutycznymi. Został specjalnie oceniony pod kontem pracy z dzieckiem i wyselekcjonowany z całego miotu.
Każdy pies pracujący w terapii musi być odpowiednio wychowywany od pierwszych dni swojego życia, zajmuje się tym hodowca, a następnie właściciel. Najwyższe efekty osiąga się poprzez intensywne szkolenie i ocenę predyspozycji wrodzonych psa, a także nabytych umiejętności w procesie uspołeczniania zwierzęcia. Nasz Bluest odbywa takie szkolenie w życiu codziennym, ale również w Centrum Szkolenia i Terapii Smile w Nowej Soli. Ukończył kurs posłuszeństwa pierwszego i drugiego stopnia oraz dotrzymał pozytywne rekomendacje do pracy z dzieckiem.
Taka forma rewalidacji jest nietypową terapią, ale słubicka szkoła podejmuje wysiłek, by jak najlepiej służyć uczniom. Dostarcza wiele radości i wywołuje pozytywne emocje u dziecka. Dodaje śmiałości, odwagi do podjęcia wysiłku fizycznego i intelektualnego.
Każdy dzień psa w szkole rozpoczyna się zaproszeniem do kontaktu i przywitania się z nim. Pies merdającym ogonem wywołuje uśmiech na twarzy uczniów i pracowników wchodzących do szkoły. Nikt nie jest pominięty, każdy dostaje zaproszenie do jego pogłaskania.
Nauczyciele SOSW mają nadzieję, że ten rodzaj terapii przyniesie same korzyści, przyczyni się do wielostronnego rozwoju dziecka.
AGNIESZKA KOBYŁECKA