RZEPIN Nasi młodzi posłowie w Warszawie

rzep1Lekcja demokracji

Wczesnym rankiem 31 maja uczniowie rzepińskiego Liceum Ogólnokształcącego wyruszyli do Warszawy na obrady XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży

Pierwszego dnia pobytu zaplanowano zwiedzanie miejsc pamięci w stolicy. Młodzież udała się na warszawską starówkę, a następnie wysłuchała opowieści przewodnika na Powązkach.
1 czerwca odbyło się wydarzenie, na które czekali wszyscy z ogromną niecierpliwością – sesja plenarna XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. O godzinie 8:00 posłowie spotkali się z klubami parlamentarnymi w Sali Kolumnowej. Nie zabrakło słynnych polityków – swoją obecnością zaszczycili zebranych Grzegorz Schetyna, Andrzej Halicki, Ryszard Terlecki i inni czołowi przedstawiciele polskiej sceny politycznej.
Obrady młodych parlamentarzystów rozpoczęły się punktualnie o 10:00. Otworzył je marszałek sejmu – Marek Kuchciński. Następnie swoje przemówienia wygłosili: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, prezes IPN Łukasz Kamiński, przewodniczący komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński oraz dyrektor ośrodka rozwoju edukacji Sławomir Kuligowski.
Pierwszym punktem porządku dziennego były pytania do minister edukacji narodowej. Później przyszedł czas na dyskusje. Posłowie na sejmowej mównicy wyrażali swoje zdanie na temat uchwały SDiM, ale także głośno mówili o własnych poglądach politycznych i oceniali obecną władzę.
Ostatnim i najważniejszym elementem obrad było głosowanie nad poprawkami i przyjęciem uchwały.
W końcowym głosowaniu całość uchwały w ostatecznym brzmieniu została przyjęta ilością 414 głosów (red.).