KRZESZYCE Liczy się udział

kołczynOlimpijskie zawody

W majowym Biegu Olimpijskim wzięło udział 980 biegaczy

Pomysłodawca imprezy Irek Góra nie krył radości i zdziwienia. Spodziewał się wielu uczestników, ale taka liczba przerosła jego oczekiwania.

Trasa liczyła 5 km. Biegli rodzice z dziećmi, z kilkulatkami na rękach i pociechami
w wózkach. Biegły całe rodziny. Biegły dzieci szkół podstawowych, młodzież i osoby w starszym wieku, a także niepełnosprawni. Na bieg przybyło 29 grup zorganizowanych, w tym najliczniejsza – 54-osobowa – z Witnicy. Biegli żołnierze w mundurach i osoby, które po raz pierwszy brały udział w kołczyńskich zmaganiach.
Na zaproszenie odpowiedzieli swoją obecnością przewodniczący Rady Powiatu Sulęcińskiego Tadeusz Dąbroś, zastępca burmistrza Sulęcina Iwona Walczak, zastępca wójta Krzeszyc Irena Szpulak, przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Dominiczak, prezes Lubuskiego Zrzeszenia „Ludowe Zespoły Sportowe” Jan Graliński, prezes UKS Nowiny Wielkie Zofia Pocztarek, sponsorzy oraz polscy olimpijczycy. Do Kołczyna przyjechał mistrz olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony w 1992 roku Dariusz Goździak oraz dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie z Aten w 2000 i Sydney w 2004, obecnie poseł RP Tomasz Kucharski.
Do mety dobiegli wszyscy. Zadziwiła najstarsza uczestniczka biegu 80-letnia pani Janicka, która biegła o kijkach do nordic walking. Zdumiał pan, który pokonał dystans o kulach. Najmłodszy uczestnik biegu miał nieco ponad miesiąc, dystans pokonał w wózku.
Do mety pierwszy dobiegł Karol Maciąg z Lubikowa, a pierwszą z pań była Wioletta Paduszyńska z Gorzowa.
Organizatorzy biegu przygotowali dla wszystkich napoje, lody i ciepły posiłek. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci: popcornu, waty cukrowej, malowanych buziek i baniek mydlanych.
Po biegu na scenie wystąpiły przedszkolaki i uczniowie szkoły w Kołczynie. Na zakończenie wśród uczestników biegu rozlosowano dziesięć pucharów dla drużyn, dziesięć piłek i dziesięć rowerów górskich.
Organizatorzy: Zespół Edukacyjny w Kołczynie z dyrektor Beatą Brzezińską, gmina Krzeszyce reprezentowana przez wójta Stanisława Peczkajtisa oraz MLUKS „Postomia – Kołczyn” pod wodzą prezesa Eugeniusza Sembratowicza serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji tej imprezy (red.).