RZEPIN Mamy swoich młodych posłów

rzep2Przygotowania do obrad sejmu

Paulina Jaroszonek i Damian Wójcik to nasi młodzi posłowie

W połowie maja uczestniczyli oni w przygotowaniach do sesji plenarnej Sejmu Dzieci i Młodzieży. Naszym reprezentantom towarzyszyli zaprzyjaźnieni uczniowie “Lotnika” z Zielonej Góry – Damian Bączkiewicz i Jakub Michalak.
Najlepsi uczestnicy z województwa lubuskiego sobotę spędzili w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Sulejówku, gdzie spotkały się 32 najwyżej ocenione dwuosobowe zespoły z całej Polski. Po zakwaterowaniu, przez kilka godzin intensywnie pracowali nad wstępnym projektem tegorocznej uchwały SDiM, w trzech podkomisjach, z przedstawicielami kancelarii sejmu i IPN-u. Było to zajęcie wymagające, posłowie musieli zmierzyć się z różnicą poglądów i spojrzeć dość szeroko na problematykę związaną z miejscami pamięci. Podkomisje zakończyły swoje obrady późnym wieczorem.
Później lubuscy parlamentarzyści udali się na spacer po Sulejówku, odwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego, którym wszyscy byli zachwyceni – w końcu właśnie w tym dworku mieszkał sam marszałek Piłsudski.
Niedzielnym porankiem, tuż po śniadaniu, posłowie i ich opiekunowie wyjechali autokarami do sejmu, aby kontynuować swoją pracę. Dyskusje nad projektem uchwały były niezwykle ciekawe, inspirujące, a co więcej – nie obyło się także bez kilku ostrych wymian zdań (oczywiście dyplomatycznych). Tuż po godzinie 14:00 przewodnicząca komisji problemowej oficjalnie zakończyła posiedzenie, oddając gotowy projekt uchwały w ręce legislatorów, którzy za zgodą komisji problemowej dokonają końcowej korekty projektu. Oklaskom nie było końca.
Weekend spędzony w Warszawie i Sulejówku przyniósł posłom ogrom nowych doświadczeń i masę ciekawych znajomości. Młodzi ludzie wprost nie mogli się rozstać i już odliczają dni do sesji plenarnej, która nadchodzi wielkimi krokami – już 1 czerwca, a to właśnie na niej zbiorą się już wszyscy posłowie – 460 osób z Polski. Cała czwórka planuje wygłosić krótkie przemówienie na sejmowej mównicy (red.).