CYBINKA VI Gminne ćwiczenia jednostek OSP

cyb9Najważniejsza jest współpraca

Już po raz szósty odbyły się Gminne ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Cybinka

Ćwiczenia zorganizowane zostały z inicjatywy Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Cybince, pod przewodnictwem komendanta Jarosława Klimczaka oraz sekretarza Stanisława Radkiewicza, przy współpracy z KP PSP w Słubicach oraz Nadleśnictwem Cybinka.
Przebieg ćwiczeń obserwowali: burmistrz Cybinki Marek Kołodziejczyk, sekretarz Sebastian Łukaszewicz, zastępca komendanta powiatowego PSP w Słubicach st. kpt. mgr inż. Michał Borowy, specjalista ds. ochrony p-poż. Nadleśnictwa Cybinka Mariusz Mikołajczyk oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Białkowa.
W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Cybinka, a także gościnnie: strażacy z gminy Maszewo (OSP Radomicko i OSP Połęcko), niemieccy koledzy zza Odry- Feuerwehr Lossow oraz zawodowcy z JRG w Słubicach.
Przećwiczono kilka epizodów i wariantów możliwych do wystąpienia podczas rzeczywistej akcji. Przygotowane na tą okazję założenia zakładały pożar budynku szkoły oraz rozległy pożar lasu, z małymi, niezapowiedzianymi niespodziankami dla ćwiczących (strażacy zmierzyć się musieli dodatkowo m. in. z usunięciem gniazda szerszeni znajdującego się w ziemi, czy udzieleniem pomocy osobie przygniecionej przez drzewo w czasie wycinki lasu).
Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek na miejscu akcji ratowniczej (prowadzenie działań gaśniczych w natarciu, obronie oraz połączonych, organizowanie punktów czerpania wody, dowożenie wody w rejon pożaru, ewakuacja z zagrożonego terenu), łączności radiowej oraz kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi.
Po zakończeniu ćwiczeń na strażaków oraz zaproszonych gości czekał ciepły posiłek przygotowany przez druhny z OSP w Cybince oraz członków MDP przy OSP w Białkowie (red.).