RZEPIN Walczyli o sejmowe mandaty

rzep2Zapomniana historia według naszych uczniów

13 kwietnia w sali konferencyjnej miejskiej hali sportowej przedstawiono prezentację pod nazwą “Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Spotkanie zorganizowano w ramach rekrutacji do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży

Zaproszenie na to wydarzenie przyjęli goście tacy jak: dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie Grażyna Goj, wicedyrektor Ewa Winiarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Utracki, komendant Ryszard Świerczek, członkowie Rady Miejskiej – Krystyna Kramarzewska oraz Lena Szulczewska, kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia Katarzyna Misztak, przedstawiciel Koła Sybiraków Wincenty Misztak, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz mieszkańcy Rzepina.
Prezentację o Karnym Obozie Pracy w Świecku przedstawili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Rzepinie – Paulina Jaroszonek i Damian Wójcik, którzy ubiegają się o mandaty na Sejm Dzieci i Młodzieży, odbywający się co roku, 1 czerwca, w gmachu parlamentu w Warszawie.
Karny Obóz Pracy Wychowawczej “Oderblick” w Świecku to miejsce trochę zapomniane przez mieszkańców powiatu słubickiego. Uczniowie starali się przybliżyć obecnym osobom rolę i specyfikę tego miejsca.
Dla młodych ludzi pracujących nad projektem była to ogromna lekcja historii. Paulina i Damian musieli zagłębić się w dostępne źródła, aby poznać historie niewiarygodne i mrożące krew w żyłach. Dużym wsparciem dla licealistów byli opiekunowie – Ewa Winiarczyk i Damian Utracki, którzy służyli pomocą i wspierali w dążeniu do odkrycia tajemnic Oderblick.
Wyniki rekrutacji do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia. Komisja wybierze 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski (red.).